Serebral palsili çocuklarda robot yardımlı yürüme eğitiminin etkinliği: randomize karşılaştırmalı çalışma
The effectiveness of robot assisted gait training in children with cerebral palsy: Randomized comparative trial
  1. Tez No: 841730
  2. Yazar: SEVGİ ESRA ÖZDEMİR TEKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN SONEL TUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Serebral Palsi (SP), gelişmekte olan fetal veya infant beyninde ilerleyici olmayan bir lezyon sonucu gelişen ancak yaşla değişebilen, aktivite limitasyonuna yol açan, motor işlev, postür ve hareket gelişiminin bir grup kalıcı bozukluğudur. Göreve özel eğitimle nöroplastisiteyi artırma ilkesini kullanarak, yürüme becerisinin geliştirilmesine yönelik yürüme eğitim çalışmalarının, yürüme bozukluğu olan hastaların rehabilitasyon sürecinde etkili olduğuna dair kanıtlar vardır. Bu amaçla robotik yürüme cihazlarının kullanılması, fizyolojik yürüme düzeninin sağlanmasına ve sürdürülmesine yardımcı olur. SP'li çocuklarda yürüme fonksiyonunu iyileştirmek/geliştirmek için alternatif bir tedavi olarak robotik cihazların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma, SP'li çocukların kaba motor fonksiyonları üzerinde, konvansiyonel fizik tedavi (KFT) ile KFT'ye ek olarak uygulanan robot yardımlı yürüme eğitiminin (RYYE) etkinliğini karşılaştırmak için tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, randomize karşılaştırmalı bir çalışmadır. Bu çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) düzeyi II-IV olan, unilateral ve bilateral spastik SP tanılı, 5 ile 18 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir. Çocuklar, KFT veya KFT+RYYE almak için randomizasyon yapılarak iki gruba atanmıştır. Her iki tedavi grubu da haftada 2-3 seans KFT almışlardır. KFT+RYYE grubu ayrıca haftada 2-3 seans olmak üzere toplam 15 seans RYYE almıştır. Değerlendirme parametreleri olarak Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği-88 (KMFÖ-88), Altı dakika yürüme testi (6DYT), On metre yürüme testi (10MYT), Modifiye Ashworth Skalası (MAS), Hedefe Ulaşma Skalası (HUS), Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri 3.0 SP Modülü kullanılmıştır. Tüm hastalar tedavi öncesi (Z1), tedavi sonrası (Z2), tedavi bitiminden 6 hafta sonra (Z3) ve tedavi bitiminden 12 hafta sonra (Z4) değerlendirilmişlerdir. Bulgular: Bu çalışmanın sonucunda, KFT+RYYE grubunda, KFT grubuna kıyasla KMFÖ total (p=0,044) ve KMFÖ-D skorunda (p=0,028) anlamlı gelişme bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebral Palsy (CP) is a group of permanent disorders of motor function, posture and movement development that develops because of a non-progressive lesion in the developing fetal or infant brain, but can change with age, leading to activity limitation. There is evidence that gait training therapy for regaining walking capacity using the principle of enhancing neuroplasticity by task-specific training is effective in the rehabilitation of patients with gait disorders. The use of robotic walking devices for this purpose helps to establish and maintain physiological walking pattern. The use of robotic devices is increasing day by day as an alternative treatment to improve walking function in children with CP. This study is designed to compare the effectiveness of conventional physical therapy (CPt) and robot assisted gait training (RAGT) on gait related gross motor functions of children with CP. Materials and Methods: This is a prospective, randomized comparative trial. Children aged 5 to 18 years with GMFCS Level II-IV, bilateral or unilateral spastic CP are included in this study. Children are randomly assigned to receive CPt or CPt+RAGT. All two intervention groups will receive 2-3 sessions of CPt per week. The CPt+RAGT group also receive 15 sessions of RAGT (2-3 times per week). Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88), Six-minute walk test (6MWT), Ten-meter walk test (10MWT), Modified Ashworth Scale (MAS), Goal Attainment Scale, Pediatric Quality of Life Inventory 3.0 SP Module were used as evaluation parameters. All patients were evaluated before treatment (T1), after treatment (T2), 6 weeks after the end of treatment (T3) and 12 weeks after the end of treatment (T4). Results: As a result of this study, statistically significant improvement was found in GMFM total score (p = 0.044) and GMFM-D (p=0.028) in CPt+RAGT group compared to the CPt group.