İkinci basamaktan yarı lineer diferensiyel denklemlerin çözümlerinin davranışı üzerine
On the behavior of solutions of half linear second order differential equations
  1. Tez No: 84173
  2. Yazar: LEVENT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu tezde genel olarak İkinci Basamaktan Yan Lineer Diferansiyel Denklemlerin Çözümlerinin Davranışı üzerinde duruldu. Birinci bölümde, amaca yönelik bazı önemli tanım, teorem ve sonuçlara yer verildi İkinci bölümde, daha çok ortalama tekniğini içeren H-Metoduna dayalı bir dizi önemli sonuç ve kriter tarihsel süreç içerisinde sistematik biçimde sunuldu. Üçüncü bölümde de, #(s) = |.s|/'~. s olmak üzere, [#(«'(0)f+*W-#(«(0) = o yan lineer diferensiyel denklemi için Pino ve Li'ye ilişkin genelleştirilmiş Hartman ve Willett tipi kriterler incelendi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis which consist of three chapters, generally“The Behavior of Solutions of Half Linear Second Order Differential Equations”is investigated. The first chapter embodies the relevant definitions, theorems and results in the literature. In the second chapter a series of significant results and criteria have been introduced depending upon H-Method which mostly employs averaging technique in a chronological and systematic order. In the third chapter where ^(y)=|*|/' s, Pino and Li generalized Hartman and Willett criteria for have been investigated.