Konjuge polinorbornadien ve türevlerinin sentezi
Synthesis of conjugated polynorbornadiene and derivatives
  1. Tez No: 84174
  2. Yazar: MESUT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Güneş enerjisini depolayıcı özellikte ve Görünür Bölgede soğurma yapabilen polinorbornadien sistemlerinin sentezine yönelik bir dizi başlangıç maddesi sentezlenmiş, ancak polimerizasyon basamağından bir önceki basamakta enin türündeki bileşiklerin oluşturulmasında ve polimerleştirilmesinde kararsızlıklar nedeniyle başarıya ulaşılamamıştır. Ancak sentezlenen bileşikler, yapılarındaki polifonksiyonel gruplar nedeniyle bir dizi yeni polimer sentezinde kullanılmıştır. Sentezlenen yeni polimerlerin değişik fiziksel ve termal davranışları DTA ve DSC yöntemlerinden yararlanılarak incelenmiştir. 1. 555/ 3.NaC=CH ^ 4. -Hp O^-M --n 1.IHCOOH 2. I.IHCO ı CaC2 Na2C2 °K>°H^°H-G>=° -J, -J| OAc
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A series of starting meterials for the syntheses of polynorbornadiene systems were prepared. It has been expected that attemted polynorbornadiene systems may store solar energy by absorbtion in visible region. However, polymerization of the monomers synthesized was failed due to their thermal unstability. Nevertheless, these monomers are suitable starting meterials for a number of polyfunctional polymers. The physical and thermal properties of these new polymers were examined by using DTA and DSC methods. K? LC^OAc f\ 2. CO J ss^V 3. NaC= CH 4. -Hp O^-M --n 1.1 HC< IHCOOH 2 Col CaC2