In-situ synthesis of au, ag, mno and fe2o3 nanoparticles with thioxanthone-anthracene and investigation of the efficiency of photoinitiator
Au, ag, mno ve fe2o3 nano parçacıklarının tiyokzanton antrasen foto başlatıcısı beraberinde ın-situ olarak hazırlanması ve başlatıcının etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 725955
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fotobaşlatıcılar, ışık absorpsiyonu sonucunda reaktif başlatıcı radikalleri üreten, fotopolimerizasyon tekniğinin en önemli bileşenleridir. Fotobaşlatıcılar, uygun formülasyonlarda fiziksel özelliklerinde önemli değişiklikler ile sonuçlanan kimyasal reaksiyonları başlatma veya katalize etme yeteneğine sahiptir. Bu çalışmada farklı bir fotobaşlatıcı seçilerek farklı nanoparçacıkların in-situ fotokimyasal yöntem kullanılarak hazırlanması amaçlanmıştır. Au, Ag, MnO ve Fe2O3 nanoparçacıklarının tiyokzanton antrasen (TX-A) fotobaşlatıcısı beraberinde in-situ olarak hazırlanması ve başlatıcının etkinliğinin incelenmesi hedeflendi. Tiyokzanton antrasen'in reaktif başlatıcı radikalleri üretebilmesi için oksijene ihtiyaç duyması sebebiyle, nanoparçacıkların hazırlanmasında deneyler hem hava ortamında hem azot ortamında gerçekleştirildi. Sonuç olarak, Au, Ag, MnO ve Fe2O3 nanoparçacıklarının fotokimyasal sentezinde tiyokzanton antrasen'in önemli bir fotoindirgeyici bileşik görevi gördüğüne deneysel sonuçlar neticesinde karar verildi.
Özet (Çeviri)
A photoinitiator is a chemical that, when exposed to light, performs a photoreaction, resulting in reactive species. These are capable of starting or catalyzing chemical processes that alter the solubility and physical characteristics of appropriate formulations significantly. As a result, a photoinitiator is a substance that can convert light's physical energy into chemical energy in the form of reactive species. Thioxanthone-Anthracene (TX-A) was used as a one-component Type II photoinitiator for preparation of Au, Ag, MnO ve Fe2O3 nanoparticles. In this study, we have seen that nanoparticles (NPs) are distributed differently in solution and in polymer matrices and that the particle size also changes. The size of the AuNPs synthesized in the solution in the presence of air atmosphere is smaller than the AuNPs synthesized in the polymer matrix.