Türkiye'de müzik terapi uygulamaları ve hekim görüşleri
Music therapy practices and doctors' opinions in Turkey
- Tez No: 841878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KARAGÖZ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik terapide Türkiye'deki uygulamaları inceleyerek geçmişten günümüze ülkemizde hangi müzik terapi çalışmaları yapıldığını ve hekimlerin müzik terapisi hakkında görüşlerini bilimsel veriler ışığında açıklamaktır. Türklerde müzik terapinin İslamiyet öncesinden başlayarak Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'nde önemli bir yer tuttuğu tespit edilmiş ayrıca bir dönem terk edilse de bir zaman sonra tekrar önem kazanmaya başladığı sonucuna varılmıştır. Günümüzde Sağlık Bakanlığı 2014 yılında müzik terapiyi Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarına dâhil etmiştir. Ülkemizde resmiyet kazanan müzik terapinin gün geçtikçe daha da önem kazanmaya başladığı görülmüştür. Bu araştırma nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma, durum tespiti niteliği taşıdığı için tarama modeli ile betimsel bir çalışma niteliği taşımaktadır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış formlar vasıtasıyla müzik terapiyle ilgili hekimlerin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmış 15 hekimin görüşüne başvurulmuştur. Hekimlerle yapılan görüşmede hekimlere açık uçlu sorular yöneltilmiş ve bu görüşmeler içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek çalışmaya dâhil edilmiştir. Veri toplamak için kişisel bilgi formu ve açık uçlu soru formu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda hekimlerin, müzik terapinin özellikle psikiyatrik rahatsızlıklar olmak üzere diğer hastalıklarda faydalı olacağı, katılımcıların çoğunluğunun müzik terapiyi hekimlerin ve müzik eğitimcilerinin uygulaması gerektiği düşüncesinde oldukları ayrıca müzik terapi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the practices in music therapy in Turkey and to explain which music therapy studies have been carried out in our country from past to present and the views of physicians about music therapy in the light of scientific data. It has been determined that music therapy has an important place in the Turks, starting from the pre-Islamic period, in the Seljuk and Ottoman Periods. Today, the Ministry of Health has included music therapy in Traditional Complementary Medicine Practices in 2014. It has been seen that music therapy, which has become official in our country, has started to gain more and more importance day by day. This research was designed as a qualitative study. Since the research has the nature of due diligence, it is a descriptive study with the scanning model. A descriptive survey model was used in the study. It was aimed to determine the opinions of physicians about music therapy through semi-structured forms prepared by the researcher, and the opinions of 15 physicians were consulted. During the interviews with the physicians, open-ended questions were asked to the physicians and these interviews were analyzed with the content analysis method and included in the study. Personal information form and open-ended question form were used to collect data. As a result of the study, it was concluded that the physicians thought that music therapy would be beneficial in other diseases, especially in psychiatric disorders, that the majority of the participants thought that physicians and music educators should apply music therapy, and that they did not have sufficient knowledge about music therapy.