Değerler eğitimi kapsamında ortaokul müzik dersi öğretim programının öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
Investigation of the middle school music course teaching program within the scope of values education in terms of teacher opinions
  1. Tez No: 841879
  2. Yazar: HİLAL BAŞ SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KARAGÖZ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, ortaokul (5-8.sınıflar) müzik dersi öğretim programının değerler eğitimi açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı, ortaokul müzik dersi öğretim programının değerler eğitimi açısından ele alınıp, bu değerlerin program üzerindeki etkilerini incelemektir. Müzik dersi öğretim programı incelendiğinde, kök değerlerin adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik olduğu görülmektedir. Araştırma, bu değerlerin müzik öğretim programında yer alan kazanımlar aracılığı ile bireylere aktarılması konusunda önem taşımaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada incelenen durum ortaokul müzik dersi öğretim programının değerler eğitimi açısından incelenmesidir. Bu doğrultuda ortaokul müzik öğretim programında yer alan kök değerler, değerler eğitimi açısından değerlendirilmiş nitel olarak sorgulanıp derinlemesine incelenmiştir. Bu araştırmalarda genelde kullanılan veri toplama şekli görüşmelerdir. Bununla birlikte araştırmanın ana problemine ve alt problemlerine cevap aranmıştır. Araştırmada müzik öğretim programına, programın içerdiği kazanımlara ve programda yer alan 10 kök değere dair inceleme yapmak amacıyla öğretmen görüşlerine başvurulmuştur. Öğretmen görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile belirlenmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmaya çeşitli öneriler ve yorumlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the secondary school (5th-8th grades) music course curriculum in terms of values education. The aim of the research is to examine the secondary school music course curriculum in terms of values education and to examine the effects of these values on the program. When the music course curriculum is examined, it is seen that the root values are justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and helpfulness. The research is important in transferring these values to individuals through the achievements in the music curriculum. The research was determined as a case study, one of the qualitative research designs. The situation examined in this research is the examination of the secondary school music course curriculum in terms of values education. In this regard, the root values in the secondary school music curriculum were evaluated in terms of values education, questioned qualitatively and examined in depth. The method of data collection generally used in these studies is interviews. In addition, answers to the main problem and sub-problems of the research were sought. In the research, teachers' opinions were consulted in order to examine the music curriculum, the achievements of the program and the 10 root values in the program. Teacher opinions were determined with a semi-structured interview form. The data obtained from the interviews were evaluated with content analysis. Various suggestions and comments were made for the study in line with the findings obtained at the end of the research.