Video oyun tasarımı bileşenleri, pratikleri ve tasarım sürecinde kullanılmak üzere geliştirilmiş 'VOT yöntemi'
Video game design elements, practices and 'VOT method' developed for use in the design process
  1. Tez No: 841891
  2. Yazar: ŞEYMA KAVAK GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişim, kişisel bilgisayar sahipliği, artan akıllı telefon sayıları, VR-AR gibi teknolojilerin yaygınlaşması, online marketler ve sosyal ağların popülerleşmesi gibi etmenler video oyunlarını, eğlence sektörü ve kitle iletişim araçları arasında hızla gelişen ve rağbet gören ürünler haline getirmiştir. Video oyun endüstrisi eğlence sektörü içerisindeki hızla büyümesine rağmen video oyunlarının geliştirilme sürecinde özellikle tasarım basamağında bazı sorunlar yaşanmaktadır ve bu alana yönelik çalışmalar görece yetersiz kalmaktadır. Tezde öncelikle literatür taraması verileri ve bağımsız video oyun sektöründe yer alan geliştiriciler ile yapılan keşif araştırması sonucunda ulaşılan verilerde, video oyun tasarımı pratiğine dair bazı sorunlar tespit edilmiştir. Çalışma özellikle küçük ve deneyimsiz ekiplerden oluşan bağımsız oyun geliştiricilerine odaklanarak bu grubun tasarım süreçlerini iyileştirmeyi hedeflemiştir. Hedeflenen kitle üzerinde tespit edilen bu sorunlar odağında çalışmada video oyun tasarımı pratiğini destekleyip katkı sunabilecek bir yöntem ve araç geliştirilmiştir. Bu bağlamda geliştirilen“VOT yöntemi ve aracı”nın tasarım sürecinde video oyun bileşenleri literatürü ve tasarım yöntemleri literatürü taranmış, alan çalışması ile bağımsız video oyun geliştiricilerinin oyun bileşenlerine dair deneyimlerine ulaşılmıştır. VOT yöntemi ve aracının geliştirilme sürecinin son basamağında ise alınan kararların eylem araştırmalarında daha önceden belirlenen kriterler ile test edilmiş ve bu süreçte yöntem geliştirilmeye devam etmiştir. Altı döngüden oluşan eylem araştırmalarında“VOT yöntemi”nin video oyun tasarımı pratiğinde etkililiği, yöntemin öğrenilebilirliği, kullanıcının memnuniyeti ve aracın esnekliği ölçülmüştür. Tezde belirlenen problemler üzerinden çözüm alanı yaratmak için oluşturulan araştırma yönteminde“tasarım için araştırma”yaklaşımı benimsenmiştir. Bu hedefle çalışma boyunca araştırılan kavramlar üzerinden geliştirilen çerçeveler ve yöntem oyun geliştiricileri ve oyun araştırmacıları için referans olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Factors such as the development in information technologies, personal computer ownership, increasing number of smartphones, the spread of technologies such as VR-AR, the popularization of online markets and social networks have made video games rapidly developing and popular products in the entertainment industry. Despite the rapid growth of the video game industry within the entertainment sector, there are some problems in the development process of video games, especially at the design process, and studies on this process are relatively insufficient. In this thesis, some problems regarding the practice of video game design were identified in the data obtained as a result of the literature review and the exploratory research conducted with developers in the independent video game industry. The study aims to improve the design processes of this group by focusing on independent game developers, especially small and inexperienced teams. Focusing on these problems identified on the targeted user, it was decided to develop a method and tool that could support and contribute to the practice of video game design. In the design process of the VOT method and tool developed in this context, video game components literature and design methods literature were reviewed, and the experiences of independent video game developers on game components were reached through fieldwork. In the last step of the development process of the VOT method and tool, the decisions taken for the method and tool were tested and evaluated with the criteria in action research and the development of the method continued in this process. In six cycles of action research, the effectiveness of the VOT method in video game design practice, learnability, satisfaction, flexibility and number of errors were measured.“Research for design”approaches was adopted in the research method created to create a solution space through the problems identified in the thesis. With this goal, the frameworks and methodology developed through the concepts explored throughout the study can be used as a reference for game developers and game researchers.