Determination of aluminium and active ingredient in some drugs by adsorptive stripping voltammetry
Adsorptif sıyırma voltametrol ile alüminyum tayini ve bazı ilaçlardaki aktif madde tayini
  1. Tez No: 84190
  2. Yazar: UĞUR TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada hemodiyaliz çözeltilerinde aluminium tayini için Al-l,2-dihydroxy antraquinone-3-sulphonic asit (DASA) kompleksinin asılı civa damla elektroduna adsorpsiyonu temeline dayanan bir metod kullamlmıştır. Ticari hemodiyaliz örnekleri Ankara'da farklı hastanelerin hemodiyaliz ünitelerinden sağlanmıştır. N,N'-bis-(2-hydroxyethyl)-2-amino-ethane sulphonic asit (BES) tamponu (pH=7) kullamlarak biriktirme potansiyeli -0,85 V da uygulanmıştır. 60 saniye biriktirme süresinin sonucunda alüminyum içeriği diferansiyel puis voltametrisi ile ölçülmüştür. Bu koşullarda alüminyum 1-20 ng/mL (3.7X10“8 - 7.4xl0”7 M) aralığında tayin edilmiştir. Gözlenebilme sının 0.5 ng/mL (1.8x1ü*8 M) bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada adsorptif sıyırma voltametrisi ile hipertansiyon tedavisinde kullanılan Cilazapril etken maddesinin tayini yapılmıştır. Method formasötik preperatlarda uygulanmıştır. Cilazaprilin asılı civa damLa elektrot yüzeyinde birikimi sonucunda yüksek duyarlılık sağlanmaktadır. Britton-Robinson tamponu (pH=9.0) kullanılarak adsorpsiyon gerilimi -0,6 V da 10 saniye biriktirme süresi ile ve çalışma aralığı 0.2 - 1.2 ug/mL (4.8xl0“7 - 2.9x10”* M) olarak belirlenmiştir. Gözlenebilme sının 160 ng/mL (3.8xlO"7M) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, a method for the quantitative determination of aluminium in haemodialysis concentrates, based on the adsorption on a hanging mercury drop electrode of the Al-1,2 dihydroxyantraquinone-3-sulphonic acid complex is used. Commercial haemodialysis samples were obtained from different haemodialysis unit of hospitals in Ankara. Accumulation potential was carried out at -0.85 V vs. Ag/AgCl in N,N'-bis-(2-hydroxyethyl)-2-amino-ethane sulphonic acid (BES) buffer of pH 7.0. After 60 seconds accumulation time the aluminium contents were measured by differential pulse voltammetry. In these conditions aluminium can be determined in the range 1 - 20 ng/mL (3.7X10“8 - 7.4xlO”TM). The limit of detection is 0.5 ng/mL (1.8Kİ0“8 M). We also describe a method for determination of cilazapril, which is used in the treatment of hypertension, by adsorptive stripping voltammetry. The method is applied to pharmaceutical preparations. Controlled interfecial accumulation of cilazapril on a static mercury drop electrode in the hanging mercury drop mode provides high sensitivity. The linear concentration was 0.2 - 1.2 ug/mL when using a 10 second preconcentration at - 0.6 V vs Ag/AgCl in Britton-Robinson buffer of pH 9.0. The limit of detection is 160 ng/mL ( 3.84x1 0”7M).