Matematikte tutorial tarzı öğretim ile klasik öğretimin karşılaştırılması
Comparison of two teaching methods in mathematics tutoriol vs. classical
- Tez No: 84191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, mezun sınıf düzeyinde öğrencilerin Lineer Cebir konusundaki problemleri çözmedeki başarılarının klasik öğretime karşın tutorial tarzı öğretim yöntemi ile desteklenmesi durumunda nasıl etkileneceğini araştırmaktır. Bu çalışma 1997 - 1998 öğretim yılının 2. döneminde Özel Çağ Dersanesi'nde mezun sınıfta öğrenim gören 60 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada kontrol gruplu ön-test son-test araştırma deseni kullanılmıştır. Hem deney hem de kontrol grubu 30 'ar öğrenciden oluşturulmuştur. Söz konusu dersanedeki her iki grubada Lineer Cebir konuşunun işlenmesinden sonra, deney grubuna öğretmen nezaretinde 30 soru çözdürülürken kontrol grubuna aynı 30 soru öğretmenleri aracılığıyla tahtada çözülmüştür. Deneyde kullanılan öntest ve sontestteki sorular zorluk indislerine göre üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup zorluk indeksi 0.20-0.40 (Kolay soru grubu), İkinci grup zorluk indeksi 0.40 -0.60 (Orta soru grubu), Üçüncü grup zorluk indeksi 0.60 -0.80 (Zor soru grubu) arasındaki sorulardan oluşturulmuş ve değerlendirme hem tüm sorular hem de her soru grubu için ayrı ayrı yapılmıştır. Oluşturulan problemlere yanıt aramak için veriler t testi ile yoklanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda tutorial tarzı öğretim alan öğrencilerin Lineer Cebir ile ilgili testleri çözümdeki erişi puanlan ile klasik öğretim alan öğrencilerin Lineer Cebir ile ilgili testleri çözümdeki erişi puanları arasındaki farkın manidar olmadığı gözlenmiştir. Bunun yanısıra soru gruplarına göre yapılanV değerlendirmede kolay ve orta soru grubunda yine manidar bir fark bulunamazken, zor soru grubunda a = 0,05 düzeyinde manidar bir farkın tutorial tarzı öğretim gören öğrencilerin lehine olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The main aim of the present study is to analyze the impacts of tutorial method in teaching of linear algebra to high school graduates in a private school. The study has been conducted on 60 students of the Özel Çağ Dersanesi, in the second term of 1997-1998 academic year. The pre-test and post-test control group design is used in this study. Both the experimental group and the control group consist of 30 students. In accordance with the syllabus of the linear algebra course of the private school, following the teaching linear algebra topic in each group, the test group has been given tutorial lecture in which the students solve 30 questions under the supervision of a tutor, on the other hand in the control group the same questions was solved by the teacher on the blackboard. Questions in pre-test and post-test used during the experiment divided into three groups in acordance with their difficulty indexes. The difficulty indexes of first group (easy question group), second group (intermediate question group) and third group (difficult question group) are respectively 0.20-0.40, 0.40-0.60 and 0.60-0.80 and the evaluation was carried out both for all questions and for every question groups individually. In order to find answers to the problems the outcomes have been tested by the t-test. As a result of the evaluation, it has been observed that the difference between the gain scores of the students in solving the tests on linear algebra who had tutorial education and the gain scores of the students in solving the tests on linear algebra who had classical education is not plausible.VII Besides, in the evaluation made in accordance with the questions groups, it has also been observed that although there is not any plausible difference in easy and intermediate question groups, there is a plausible difference at a = 0.05 level in fawor of students who had tutorial education in solving questions in difficult question group.