Magnetic nanofluids in thermal applications
Isıl uygulamalarında manyetik nano akışkanları
- Tez No: 842072
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Üç termal uygulama sisteminin (havadan havaya ısı borulu ısı eşanjör sistemi, eşmerkezli borulu ısı eşanjör sistemi ve doğal konveksiyonlu ısı boru sistemi) performansı, farklı çalışma sıvıları yerine MATLAB/Simulink® kullanılarak deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Demir oksit (Fe3O4/PW), Ferrik oksit (Fe2O3/PW), Nikel ferrit (NiFe2O4/PW) mono-manyetik nanoakışkanlar ve ayrıca (Fe3O4@Fe2O3/PW) hibrit manyetik nanoakışkanlar gibi ticari olanlar. Tüm manyetik nanoakışkanlar manyetik nanoparçacıkların distile su içerisinde iki farklı konsantrasyon oranıyla (wt. % 0,5 ve wt. % 1) saçılmasıyla hazırlandı.Deneysel ve sayısal analiz, çeşitli çalışma koşulları altında yapıldı.Duvar sıcaklığı dalgalanmaları, indeks faktörü (verimlilik) , Nusselt sayısı ve ısıya dayanıklılık büyüklükleri, her deneyde damıtılmış su, demir oksit, ferrik oksit, nikel ferrit mono-manyetik nanoakışkanlar ve ayrıca demir oksit-ferrik oksit hibrit manyetik nanoakışkan için elde edildi. Deneysel ve teorik sonuçlar, saf suya manyetik nanoparçacıkların eklenmesinin kaynama noktasını önemli ölçüde düşürdüğünü ve aynı şekilde kondansatör alanındaki ısı transferini iyileştirdiğini gösterdi. Üçlü termal sistemde manyetik nanoakışkan kullanılarak termal performans iyileştirilirken termal direnç azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance of three thermal application systems (air-to-air heat pipe heat exchanger system, concentric tube heat exchanger system, and natural convection heat pipe system) have been studied experimentally and numerically by using MATLAB/Simulink® under utilizing different working fluids instead of the commercial ones such as iron-oxide (Fe3O4/PW), Ferric oxide (Fe2O3/PW), Nickel ferrite (NiFe2O4/PW) mono-magnetic nanofluids as well as (Fe3O4@Fe2O3/PW) hybrid magnetic nanofluids. All the magnetic nanofluids were prepared by scattering the magnetic nanoparticles in distilled water with two different concentration ratios of (0.5 wt. % and 1 wt. %). The experimental and the numerical analysis were performed under various operating conditions. Wall temperature fluctuations, index factor (efficiency), Nusselt number, and heat resistant magnitudes, were obtained for distilled water, iron oxide, ferric oxide, nickel ferrite mono-magnetic nanofluids as well as iron oxide-ferric oxide hybrid magnetic nanofluid, in each experiment. The experimental and theoretical results showed that adding magnetic nanoparticles to pure water lowered its boiling pinpoint significantly, and likewise improves the heat transfer in the condenser area. The thermal resistance was decreased while the thermal performance was enhanced by using magnetic nanofluid in the three thermal system.