RSS based indoor localization in a reconfigurable intelligent surface assisted system
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzey destekli sistemde RSS tabanlı iç mekan konumlandırma
  1. Tez No: 842232
  2. Yazar: KÜBRA KİBAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uydu tabanlı radyo konumlama sistemlerine dayanan konumlandırma sistemleri, özellikle Küresel Konumlandırma Sistemleri (Global Positioning System-GPS) gibi, geniş bir alanda konum hizmeti sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ancak, bu sistemler iç mekanlardaki fiziksel engellerden kaynaklanan gölgeleme etkisiyle sınırlanmaya maruz kalmaktadır. İç mekan konumlandırma teknolojileri, bu sorunu aşmak için çözümler önermektedir. Bu sorunu ele alabilen daha hızlı ve daha güvenilir alternatif çözümler arasında, 6G için gelecek vadeden Ayarlanabilen Akıllı Yüzeyler (Reconfigurable Intelligent Surfaces-RIS) kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu kavram, çok yollu sinyallerin saçılma, yansıma ve kırılma özelliklerini manipüle edebilme yeteneğine sahiptir. RIS, ek donanım ihtiyacı olmaksızın bina duvarlarına ve tavanlara kurulan yüzeyler aracılığıyla, alınan radyo kanallarını kullanıcılara optimize edilmiş faz açılarıyla özelleştirir. Yeni sinyal üretimi gerektirmez. Maliyet, spektrum ve enerji verimliliği, gelecek nesil kablosuz ağlarda kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Alınan Sinyal Gücü(Received Signal Strength-RSS) tekniği kullanılarak düşük karmaşıklıkta iç mekan konumlandırma sistemlerine RIS desteği sağlayan performans analizleri yapılmıştır. Önerilen RIS destekli teknik, RIS desteği olmayan senaryo ile karşılaştırılmış ve simülasyon sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Localization systems based on satellite radio positioning, such as Global Positioning System (GPS) have been primarily developed to provide location services over a wide area. However, these systems are limited by the shadowing effect caused by physical obstacles in indoor environments. Indoor localization technologies propose solutions to overcome this problem. Among the faster and more reliable alternative solutions that can address this issue, the concept of Reconfigurable Intelligent Surfaces (RIS) is showcased as a promising prospect for 6G. This concept has the ability to manipulate the scattering, reflection and refraction characteristics of multipath signals. These surfaces, which are intended to be installed on building walls and ceilings without the need for additional hardware, customize the received radio channels to users with optimized phase angles. It does not involve the generation of new signals. Cost, spectrum and energy efficiency play a critical role in future generation wireless networks. In this study, performance analyses of indoor localization systems supported by RIS in low-complexity indoor positioning using the Received Signal Strength (RSS) technique were conducted. The proposed RIS-supported technique was compared with the scenario without RIS support and simulation results were obtained.