Adana'da modernist bir mimar: Ertuğrul Arf ve uygulamaları
A modernist architect in Adana: Ertuğrul Arf and his practices
- Tez No: 842239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KATİPOĞLU ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Meslek hayatı boyunca çok sayıda nitelikli yapı tasarlayan ve uygulayan Ertuğrul Arf'ın, Türkiye modern mimarlığı içindeki rolüne ne yazık ki literatürde yer verilmemiştir. Bu çalışma, özellikle uygulamalarının büyük kısmının bulunduğu Adana'da en nitelikli yapıların mimarı olan Ertuğrul Arf'ın (1913-1985) 20. yüzyılın ikinci yarısındaki meslek hayatını ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ertuğrul Arf'ın uygulamalarının çoğunlukla Adana'da yer alması, yapı stoğunun büyük kısmını konut yapıları oluşturması ve uygulamalarını 1950-1980 yılları arasında modernist bir yaklaşımla üretmiş olması sebebiyle çalışma kapsamı 1950'ler Türkiye'deki modern mimarlık ortamı ve 1950'ler Adana konut mimarisi olarak belirlenmiştir. Daha çok Erken Cumhuriyet Dönemi yapıları ve mimarları üzerine yoğunlaşan mimarlık tarihyazımında tıpkı Ertuğrul Arf gibi adından söz edilmeyen, yapılarının niteliği ve niceliği göz ardı edilen, unutulmaya terk edilmiş birçok konut yapıları ve mimarları mevcuttur. Bu çalışma ile mimarlık tarihyazımında ihmal edilen 1950 ve sonrası döneme dikkat çekilmiştir ve tez kapsamında Ertuğrul Arf'ın uygulamaları üzerinden dönemin yaşayış biçimi, ruhu ve mimarlık anlayışı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of Ertuğrul Arf, who designed and implemented many qualified buildings throughout his career, in Turkish modern architecture has not been included in the literature. This study aims to examine the professional life and practices of Ertuğrul Arf (1913-1985), the architect of the most qualified buildings in Adana, where most of his practices were located, in the second half of the 20th century. Since Ertuğrul Arf's practices were mostly located in Adana, the majority of the building stock consisted of residential buildings, and he produced his applications with a modernist approach between 1950 and 1980, the scope of the study was determined as the modern architectural environment in Turkey in the 1950s and the residential architecture of Adana in the 1950s. In the architectural historiography, which focuses mostly on the buildings and architects of the Early Republican Period, there are many residential buildings and architects, just like Ertuğrul Arf, whose names are not mentioned, the quality and quantity of their buildings are ignored, and they are left to be forgotten. With this study, attention was drawn to the period of 1950 and after, which was neglected in architectural historiography, and within the scope of the thesis, the lifestyle, spirit and understanding of architecture of the period were tried to be revealed through the practices of Ertuğrul Arf.