Ankara'da iki aile sağlığı merkezi'ne başvuranlarda reçetesiz ilaç kullanımı sıklığı ve ilgili faktörlerin değerlendirilmesi
The frequency of over the counter drugs usage and evalaution of effective factors among TWO family health care centres attendants in Ankara
  1. Tez No: 399240
  2. Yazar: MOHAMMED AHMED SİTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Ankara'da iki aile sağlığı merkezi'ne başvuranlarda 18 yaş üstü reçetesiz ilaç kullanımı sıklığı ve ilgili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı tiptedir. Gölbaşı Toplum Sağlığı Merkezi'ne bağlı Seğmenler ve 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezleri'ne herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü kişiler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya toplam 144 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Görüşmeler 2 Mart 2015'da başlayıp 13 Mart 2015'da sona ermiştır. Araştırmada veri kaynağı olarak kullanılan anket formu; iki bölüm ve 28 sorudan oluşmaktadır. Anket formları yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 20,0 paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerle birlikte istatistiksel yöntem olarak Ki-kare testi kullanılmıştır. Veriler; ortalama(±), standart sapma, frekans dağılımı ve yüzde olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to assess the frequency of over the counter drug usage and contributing factors among two family health center attendants in Ankara. Methodology: The study was conducted in two family health care centers in Gölbasi; one of the districts in the Ankara Metropol. A descriptive type of study was employed and the target age group was 18 year and above who accessed the two health facilities for whatever reason. The survey was conducted between 2nd -13th March, 2015. A total of 144 respondents voluntarily participated in the reserach. A face to face data collection technique was employed with a questionnaire consisting of 28 questions which covered the socio-demographic characteristics, the knowledge, perception and attitude of the respondents towards OTC drugs. Descriptive data were presented on the mean, median, ±SD and chi square test were used in the analysis. Results: The mean age of the respondents was 38,4 ±12,7, median age was 36,5. 58,2 % of the respondets were female and 47,8% were males, 78,5 % were married, the largest age group of 30,6 % fell within the 30-39 age group, majority of the respondents were high school graduates and house wives. Most of the respondent had drugs in their homes and majority of those household drugs were pain killers and analgesics. The household drugs were procured from doctors, pharmacies, family and friends and sometimes bought from the internet. It was also observed that majority(65,7 %) of the respondents consulted a doctor as their first line of action whenever they were ill. More than half of the respondents do not take medications without prescription and analgesics(77,3%) were the drugs mostly taken without consulting a doctor. 1/10 the respondents took medications on recommendations by relatives and friends. About ¼ of the respondents regard OTC drug usage as an acceptable practice and ¼ of the respondents will recommend a drug they have used before to a family member or a friend. Also ¼ of the respondents had experienced an adverse effect of the OTC drugs they used and ¾ of the respondents consulted a doctor whenever they experienced the side effects of the drug they used. More than ¾ of the respondents recovered after taking OTC drugs, time constraint, financial problems, experience from previous OTC drug use were the factors which contributed to OTC drugs usage. Recommendations: Patients should be educated by doctors and pharmacists on the right dose, route of adminstration and side effecets of drugs.