Total diz artroplastisinde patellar komponent tespitinde farklı çimentolama tekniklerinin karşılaştırılması, biyomekanik çalışma
Comparison of different cementing techniques of patellar component fixation in total knee arthroplasty, biomechanical study
- Tez No: 842307
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada patellar komponent tespitinde farklı çimentolama tekniklerinin biyomekanik olarak karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sentetik patellar kemik modelinde (Selbones© Araştırma Laboratuvarı, Kayseri, Türkiye), tamamı polietilen üniversal kubbe patellar komponentin (Trauson® universal dome, Stryker, Changzhou, Çin), kemik çimentosu (Surgical Simplex® P, Stryker, Limerick, İrlanda) kullanılarak implantasyonu uygulandı. Test örnekleri çimentolama tekniğine göre üç gruba ayrıldı. Grup 1“parsiyel çimentolama”, Grup 2“tam çimentolama”, Grup 3“modifikasyon”tekniği olarak isimlendirildi. Materyallerin tespiti sonrası fiksasyonun gücü, Çekme basma test makinesi (UVE, Bursa-Türkiye) kullanılarak üretilen izole makasla kuvveti uygulanarak biyomekanik olarak test edildi. Hangi çimentolama tekniğinin en iyi fiksasyon gücünü sağladığını belirlemek için eğriler ve tepe stres basınçları analiz edildi. Elde edilen değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to biomechanically compare different cementing techniques for patellar component fixation. Material and Methods: Synthetic patellar bone model (Selbones© Research Laboratory, Kayseri, Turkey) was implanted with an all-polyethylene universal dome patellar component (Trauson® universal dome, Stryker, Changzhou, China) using bone cement (Surgical Simplex® P, Stryker, Limerick, Ireland). The test specimens were divided into three groups according to the cementing technique. Group 1 was named as“partial cementing”, Group 2 as“full cementing”and Group 3 as“modification”technique. After fixation of the materials, the strength of fixation was tested biomechanically by applying force with isolated scissors produced using a tensile compression testing machine (UVE, Bursa-Turkey). Curves and peak stress pressures were analyzed to determine which cementing technique provided the best fixation strength. The values obtained were statistically compared.