Periodontitis ve taurine arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible relationship between periodontitis and taurine
  1. Tez No: 842306
  2. Yazar: MEHMET FATİH DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL TOYGAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda, çeşitli çalışmalar serbest radikaller, antioksidanlar ve periodontal hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Taurin, antioksidan, anti-enflamatuvar ve anti-apoptotik fonksiyonlarının yanı sıra artan enflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkili olduğu bildirilmiş yarı esansiyel bir amino asittir. Bu çalışmanın amacı periodontal hastalık patogenezinde rolü daha önce araştırılmamış ancak farklı enflamatuvar hastalıklar üzerindeki etkisi ilgi çeken Taurin ve olası ilişkili sitokinlerin periodontal hastalıklı bireylerin dişeti oluğu sıvısında değerlendirilmesidir. Dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri periodontal sağlıklı (n=20) ve periodontitisli (evre 3 derece B ve generalize) (n=20) sistemik olarak sağlıklı toplam 40 katılımcıdan toplanmıştır. Periodontal indeksler (Plak indeksi (Pİ), sondalamada cep derinliği (SCD), sondalamada kanama indeksi (SKİ) ve klinik ataçman kaybı (KAK) kaydedilmiştir. Örnekler Taurin, İnterlökin 1 Beta (IL-1β), İnterlökin 6 (IL-6) ve Tümör Nekroz Faktör Alfa (TNF-) değerlendirmesi için“Enzyme-Linked Immunosorbent Assay”(ELISA) yöntemi ile uygun ticari kitler kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arası karşılaştırma Kruskal Wallis testi uygulanarak yapılmıştır. Klinik durum ile analiz edilen moleküller arasındaki korelasyonun incelenmesinde Spearman testi kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
In the recent years, numerous studies have shown a link between the free radicals, antioxidants, and periodontal diseases. Taurine is a semi-essential amino acid; however, it becomes necessary in some conditions associated with increased inflammation and oxidative stress. The aim of this study is to evaluate Taurine and possible related cytokines in the gingival crevicular fluid of periodontitis patients, whose role in the pathogenesis of periodontal disease has not been investigated before. Gingival crevicular fluid (GCF) samples were collected totally from systemically healthy forty patients (twenty periodontally healthy, twenty periodontitis (generalized, stage 3, grade B)). Periodontal indices (plaque index, probing depth, bleeding on probing, clinical attachment loss was recorded. Taurine, Interleukin 6 (IL-6),Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-) and Interleukin 1 Beta (IL-1ß) were assessed by Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). Data were analyzed statistically by Kruskal-Wallis tests and Spearman correlation tests. All clinical periodontal parameters were found to be significantly higher in the periodontitis group than in the control group (p:0.001; p0.05).