Tip 2 diyabetli hastalarda insülin degludec/insülin aspart tedavisinin glisemik kontrol üzerine etkisinin retrospektif değerlendirilmesi -tek merkez deneyimi
Retrospective evaluation of the effect of insulin degludec/insulin aspart treatment on glycaemic control in patients with Type 2 Diabetes -single centre experience
  1. Tez No: 842339
  2. Yazar: EMİNE SÜMEYYE SÜRÜCÜ TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP EVRAN OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda tip 2 diyabetes mellitus tedavisinde ultra uzun etkili insülin kombinasyonu olan insülin degludec/insülin aspart tedavisinin glisemik kontrol, mikro ve makro komplikasyonlar üzerine olan etkisini ve hastaların insülin degludec/insülin aspart tedavisi sonrası kullandıkları insülin doz, enjeksion sayısı ve tedaviye uyumunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışmaya başka antidiyabetik tedavi rejimlerinden insülin degludec/insülin aspart kombinasyonuna geçilen tip 2 diyabetes mellituslu hastalar alındı. Hastaların başlangıçta yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, açlık kan şekeri, HbA1c, HDL-kolesterol, LDL-koletserol, trigliserit, kreatinin, ALT, tam kan sayımı, mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon varlığı ile hipoglisemi öyküleri kaydedildi. İnsülin degludec/insülin aspart kombinasyonuna geçildikten sonra 3-6-12-24.aylarda laboratuvar parametrelerinin incelenmesi planlandı. Ayrıca tedavi öncesi hastaların insülin dozları ve enjeksiyon sayıları ile tedavi başlangıcındaki insülin dozları ve enjeksiyon sayılarının karşılaştırılması planlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the effect of insulin degludec/insulin aspart, an ultra-long-acting insulin combination in the treatment of type 2 diabetes mellitus, on glycemic control, micro - macro complications, and the insulin dose, number of injections and compliance of patients with insulin degludec/insulin aspart treatment. Material and Method: Patients with type 2 diabetes mellitus who were switched from other antidiabetic treatment regimens to insulin degludec/insulin aspart combination were included in the study. Age, gender, comorbidities, fasting blood glucose, HbA1c, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglycerides, creatinine, ALT, complete blood count, presence of microvascular and macrovascular complications and history of hypoglycemia were recorded at baseline. Laboratory parameters were planned to be examined at 3-6-12-24 months after switching to insulin degludec/insulin aspart combination. It was also planned to compare the insulin doses and number of injections of the patients before treatment with the insulin doses and number of injections at the beginning of treatment.