Lumbar disk hernili hastalarda uygulanacak olan fizik tedavi yöntemlerinden diadinamik akımlar ile interferansiyel akımların karşılaştırılması ve etkilerinin değerlendirilmesi
Comparison and assesment of their effects of the interferential currents and the diadinamic currents which of the procedures of physical therapy that will be applied to the patients with lumbar disc herniations
- Tez No: 84250
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
52 ÖZET Konservatif tedavinin günlük yaşam aktiviteleri yönünden cerrahi tedaviye göre daha üstün olduğu, önceki araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu durumda hastalara uygulanacak konservatif tedavi programı modalitelerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, hangi tedavi şeklinin seçilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varılamamış kronik lumbar disk hernili hasta gruplarında, her iki tedavi şeklinin ağrı, bel hareket açıklığı, Nottingham Sağlık Protokolü (NSP) (ağn, fiziksel kapasite, yorgunluk, uyku bozukluğu, sosyal izolasyon, emosyonel durum) yönünden sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine bel ve/veya bacak ağrısı nedeniyle başvurmuş, klinik ve radyolojik (bilgisayarlı tomografi) değerlendirme sonrası kronik lumbar disk hernisi tanısı sabitlenmiş hastalar dahil edilmiştir. Hastalara iki haftalık istirahatın yanı sıra, medikal tedavileri verilmiştir. Daha sonra fizik tedavi uygulanmış ve bel sağlığı ile ilgili bilgiler öğretilmiştir.. Tedaviye alman 28 hasta 2 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba (DD Grubu) hot pack (HP)+ultrason (US)+difase akım (DF)+curt periyot (CP) ve ikinci gruba (IF Grubu) HP+US+vakumla beraber interferansiyel akım uygulanmış ve birbirlerine olan üstünlükleri araştırılmıştır. Kaydedilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 6.0 paket programı kullanılmıştır. Her iki gruptaki hastaların tedavi öncesi ve sonrası verileri tüm parametreler bakımından anlamlı bulunmuştur. Tedavi şekillerinin birbirlerine olan üstünlükleri açısından yapılan değerlendirme sonrası IF akımların uygulandığı hastalar difase ve curt periyot akım (DD) uygulanan hastalara oranla ağrı, bel hareket açıklığı,fiziksel aktivite, uyku düzeninin sağlanması açısından istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermiştir. Sonuç olarak kronik lumbar disk hernili hastaların tedavisinde vakumla beraber uygulanan IF akımların US ile kombinasyonlarının etkili bir tedavi şekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY It has been previously approved that the conservative treatment has been found more effective against the surgical treatment when considered the Activities of Daily Living (ADL). Because of this, the selection of the modalities of conservative treatment program that will be applied to patients, has been presented an importance. The purpose of this study, is a comparison of the results of both two treatment approaches considering pain, low back range of motion (ROM), Nottingham Health Protocol including pain, exhausting, insomnia, social isolation, emotional condition for those patient groups with chronic lumbar disc herniations that have not been agreed regarding which of the treatment approach that should be selected. In this study, those patients who admitted to PM&R Clinic connected to Turgut Ozal Medical Center of Inönü University, have been included due to their pain of low back and/or leg and definitely diagnosed as chronic lumbar disc herniation according to computerised tomography evaluations. These patients have been given a resting period of two weeks as well as their medical treatments, then applied the physical therapy and taught the information related to the healthy low back. The 28 patients that have been included to treatment, consisted of two groups. For the first group (DD Group) hot pack (HP) + ultrasound (US) + diphase fixe (DP) + curt period (CP) and for the second group, (IF Group) HP + US + interferential (IF) combined with vacuum have been applied and ascertained of their superiorities of each other. A packet program called SPSS 6.0 for Windows(has been used in evaluation of the data obtained. The pre and post-treatment data of these patients included in both two groups, have been found meaningful considering all parameters. According to results of evaluation, considering the superiorities of treatment approaches, the patients that have been applied the interferential (IF) currents, gave the meaningful results statistically when compared to those patients that have been applied the diadinamic (DD) current considering pain, low back ROM physical activity and sleeping mechanism.54 As a results, it has been obtained that the IF current with vacuum and US combinations are effective treatment approaches for the patients with chronic lumbar disc herniations.