Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the correlation between physical activity level and academic achievement of university students
  1. Tez No: 356713
  2. Yazar: AREZOU SAHEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırma Gazi Üniversitesinde 2013-2014 öğretim yılında okumakta olan kız ve erkek lisans öğrencileri ile sınırlıdır. Araştırma Hukuk Fakültesinden (115 öğrenci), Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden (101 öğrenci), Fen ve Edebiyat Fakültesinden (91 öğrenci), Gazi Eğitim Fakültesinden (111 öğrenci) ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden (101 öğrenci) toplam 519 öğrenciye tesadüfi olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin 362'si kız ve 152'si erkektir. Yaş ortalamalari 20.69±1.43 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 168.34±8.08 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 60.63±10.85 kg dir. Araştırmada üniversite öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ) kullanılamaştır. Öğrencilerin akademik başarılarını elde etmek için üniversiteye giriş puanı ve genel not ortalaması, Gazi Üniversitesi Öğrenci İşleri daire Başkanlığından elde edilmiştir. Tüm öğrencilerin genel not ortalaması ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiye bakıldığında % -0.3 lük bir ilişki olduğu görülmüştür. Fakat istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir. Aynı şekilde tüm öğrencilerin üniversiteye giriş puanı ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiye bakıldığında % -1.8 lik bir ilişki olduğu ancak bu ilişkininde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir. 5 fakültede ki öğrencilerin değerlerine ayrı ayrı bakıldığında, öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi ile genel not ortalaması ve üniversiteye giriş puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya cıkmıştır. Fakülteler arası fiziksel aktivite düzeyi açısından anlamlı bir fark olmadığı söylenebilir. Fakülteler arası genel not ortalama açısından anlamlı derecede bir fark olduğu görülmüştür. İktisadi ve idari bilimler fakültesi ile diğer 4 fakülte öğrencilerinin arasında not bakımında anlamlı derecede farklılık olduğu ve en düşük not ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir. Fakülteler arasında üniversiteye giriş puanı bakımından anlamlı derecede bir fark olduğu tespit edilmistir. ''İktisadi ve idari bilimler fakültesi'' ve ''fen ve edebiyat fakültesi'' diğer 3 fakülteye göre anlamlı derecede farklı olduğu görülmüştür. Genel not ortalaması ve üniversiteye giriş puanı bakımından kız ve erkek öğrencilerinin arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Fiziksel aktivite düzeyi bakımından kız ile erkek öğrencilerin arasında erkek öğrenciler lehine anlamlı derecede fark olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ve akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki olamadığı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse correlation between physical activity level and academic achievement of university students. This research was limited with male and female under graduate students studying at Gazi University in the academic year of 2013-2014. This research was randomly conducted on 115 students from Faculty of Law, 91 students from Faculty of Science and Literature, 101 students from Faculty of Engineering and Architecture, 111 students from Gazi Faculty of education and 101 students from Faculty of Economics and Administrative Sciences. The research covers 519 students in total. 362 students out of 519 are female and 152 students are male. Subjects of the researchs avrage are the age 20.69±1.43, their heights are 168.34±8.08 cm, and the weights vary 60.63±10.85 kg. In order to determine physical activity levels of the students in the research, International Physical Activity Questionnaire, IPAQ was used. In order to obtain academic achievement of students, their exam scores for university admission and grade point average were received from Registrar's Office of Gazi University. When assessing the relation between grade point average and physical activity level of the students, there was a correlation determined as -0.3 % but it was not considered as statistically significant. Likewise, when assessing the relation between their exam scores for university admission and physical activity level of the students, there was a correlation determined as -1.8 % but it was not considered as statistically significant. When assessing the figures of the student in 5 faculties separately, there was no significant correlation determined between the exam scores for university admission and physical activity level of the students. Likewise, there was no significant correlation determined between grade point average and physical activity level of the students. Hence, it is asserted that there was no significant difference among faculties in terms of physical activity level. It is asserted that there was a significant difference among faculties in terms of grade point average. When examining the row related to Faculty of Economics and Administrative Sciences, there was a difference realized among 4 faculties in terms of points. When regarding average value, it was realized that Faculty of Economics and Administrative Sciences created difference due to its lowest point. Hence, it is asserted that there was a significant difference among faculties in terms of exam scores for university admission. ''Faculty of Economics and Administrative Sciences'' and ''Faculty of Engineering and Architecture'' were different with other faculties. It is asserted that there was not a significant difference between male and female students in terms of exam scores for university admission and grade point average. But it is asserted that there was a significant difference between male and female students in terms of physical activity level. So that male students were more active than female students. As a result of this research, it was evidenced that there was no significant correlation between physical activity level and academic achievement of university students.