1998-1999 Sezonu 1. Lig Tokat Plevne Belediye Spor ve Tokat Niksar Spor Kulübü voleybol takımları oyuncularının eğitim durumları ile fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
In the 1998-1999 season appraisin educational levels with physical and physiological characteristics of 1. leage players who played in Tokat Belediye Sport and Tokat Niksar Sport Club valleyball teams
  1. Tez No: 84261
  2. Yazar: İRŞİL DEMİRALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
42 ÖZET Bu araştırmada 1998-1999 sezonu I. Lig Voleybol takımlarından Tokat Plevne Belediye Spor Ve Tokat Niksar Spor, sporcularından oluşan 24 kişilik bir grubun eğitim düzeyleri, fiziksel ve fizyolojik kapasiteleri belirlenerek, fiziksel kapasite ile fizyolojik kapasite arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Sporcuların spor yapma yıllan ile eğitim yapma yıllan arasında paralel bir ilişki bulunmuş ve spor yapma yılları arttıkça,eğitimdeki basan düzeyinin de artığı tespit edilmiştir. Sporcuların yaşları ile ağırlıkları arasında(r:0.44) ve boylan ile ağırlıkları arasında (r:0.89) doğru yönlü kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. Sporcuların istirahat kalp atım sayıları ile esneklikleri (r:0.34), sağ el-sol el pençe kuvvetleri (r:ü21),(r:034), reaksiyon zamanlan (r:028 )ve 5m. Sprint de ğerleri arsında (r:022) doğru yönlü ancak zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Esneklikleri ile sağ- sol el pençe kuvvetleri (r:-0.05), (r:-0.24), reaksiyon zamanları (r> 0.24)ve 5m. Sprint değerleri (r:-0.32), arasında ters yönlü zayıf bir ilişki bulun muştur. Ancak sporcuların esneklikleri ile dikey sıçramaları ve(r:0.55), doğru yönlü kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. Sporcuların dikey sıçramaları ve sağ-sol el pençe kuvvetleri diğer fizyolojik değişkenleri (istirahat kalp atım sayısı,esneklik, reaksiyon zamanları ve 5m. Sprintleri) arasında doğru yönlü zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak pençe kuvvetleri (sağ-sol el) arasında doğru yönlü ve kuvvetli bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this reasearch, the relataionships between physical and physyological capacities by determining the physical and physyologıcal capacities, and educational levels of a graup consisting 24 sportsmen in Tokat Plevne Belediye Spor.Tokat Niksar Spor in the first League Voleyball teams during 1998-1999 season have been determined. The academical. theorical and practical success of the sportsmen having the training of Highschool and licence Education have evaluated and it has been seen that there is a parallel relationship between the years in which sports has been practised and the years in which education has been taken and the more the years of active spots,more success has been reachad in education. The sportsmen have been comparet according to their age.height,\veight.and the number of pulses when the heart is at rest.flexibilities.perpendicular jumping,the strength of right-left clutchas and time for reaktions and wakes like 5 metre sprints physologically. As a result of this.there has been found a strong proportional relationship between the ages and weights and heights of the spotsmen. There has been found only a weak proportional relation ship between the number of the heart beatings at rest and flexibility the strength of hand claws (r:0.21) (r: 0.34 ) and reaction time and 5 metre sprints values. There has been found a weak opposite relationship between the strength of right-left hand clutches (r:0.05) (r:-0.24 ),reaction times (r:-0.24) 5 metre sprint valves (r:-0.32). But there has been found a strong preoportional relationship between the flexibility and the perpendicular jumping (r:0.55) of the sportmen. There has been found a weak proportional relationship between the perpendecular jumping of the spotsmen and thestrength of right-left hand clows other physological changes (such as the number of the heart beaitings at rest,flexibiliti,reaction times and 5 metre sprints) and reaction times and 5 metre sprint values.But there has been found a strong proportional reletionship.