Yongalevha üretiminde kalıp ayırıcı kimyasal kullanımının levhanın teknolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of using mold release agent in particleboard production on the technological properties of the board
  1. Tez No: 842630
  2. Yazar: ALİ FURKAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada günümüzde levha üretimlerinde kullanılan kalıp ayırıcı kimyasalın yongalevha üretiminde çeşitli miktarlarda kullanılarak, üretim parametrelerine, levhanın fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 18 mm kalınlığında ve 630 kg/m³ yoğunluğundaki yongalevha üretiminde sırasıyla alt ve üst tabakalara 0, 5, 10, 15, 20 ve 25 g/m² olacak şekilde kalıp ayırıcı kimyasal kullanılmıştır. Laboratuvar testleri Kastamonu Entegre A.Ş.'nin Gebze yongalevha fabrikası laboratuvarında TS EN standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Levhanın fiziksel özelliklerinden; yoğunluk, rutubet, su alma oranı, kalınlık artım oranı ve yüzey absorbsiyonu testleri yapılırken, mekanik özelliklerden; eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci, vida tutma direnci ve yüzey sağlamlığı direnci değerleri belirlenmiştir. Bununla beraber üretim parametresi olarak da verilen kimyasal miktarının pres üretim hızına etkisi değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, kalıp ayırıcı kimyasal katılımı ile yüzey absorbsiyon değeri, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü arasında belirgin bir etkileşim tespit edilmiştir. Aynı zamanda üretime hızlanabilme kabiliyeti sağlayarak yongalevha üretim kapasitesinde önemli bir artış sağlamıştır. Aynı zamanda yongalevha üretim bandında oluşabilecek yapışmaları minimize ederek, levha kalitesine olumlu etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of mold release agent, widely utilized in panel production, on the physical and mechanical properties of particleboard by introducing varying quantities into the production process. To this end, tests were carried out and analyzed by adding mold release agent to the top and bottom layers of the particleboard production with a thickness of 18 mm and a density of 630 kg/m³ in amounts ranging from 0 to 25 g/m² in increments of 5. Subsequent to this, the outcomes were examined. Laboratory analyses were executed in compliance with the TS EN standards at Kastamonu Entegre Inc.'s Gebze Particleboard Factory Laboratory. Physical properties of the board, including density, moisture content, swelling, water absorption, and surface absorption, were tested, while changes in mechanical properties such as bending strength, modulus of elasticity, surface perpendicular tensile strength, screw holding strength, and surface durability were examined . Furthermore, the influence of chemical amount, as a production parameter, on the press production speed has also been evaluated. As a result of analysis, a significant interaction between the chemical addition of the mold release agent and the surface absorption value, bending strength and bending modulus of elasticity values was observed. Additionally, it was noted that while enhancing the ability to accelerate production, it also contributes to capacity expansion and minimizes potential adhesion on the production line, hence positively affecting the quality of the panel.