Bilim ve sanat merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin siber insani değerlerinin incelenmesi: Samsun ili örneği
Investigation of cyber human values of science and art center students: A case in Samsun province
  1. Tez No: 842684
  2. Yazar: ZEKAİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, Samsun ilindeki Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören öğrencilerin mevcut siber insani değerler algısının belirlenmesi ve bu merkezde gerçekleştirilen eğitimlerin siber insani değer gelişimine katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Samsun ilinde bulunan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi'nden 208 öğrenci ve Atakum Bilim ve Sanat Merkezi'nde 193 öğrenci olmak üzere toplam 401 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırma ile Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören öğrencilerin siber insani değer algıları belirlenerek çeşitli demografik değişkenlere göre farklılığı incelenmiştir. Ayrıca bu merkezlerde gerçekleştirilen eğitimlerin öğrencilerin siber insani değer gelişimlerine katkısına ilişkin görüşleri de değerlendirilmiştir. 2022-2023 eğitim öğretim döneminde yürütülen araştırmada öğrencilerin siber insani değerler düzeyini ölçmek için Kılıçer, Çoklar ve Özeke (2017) tarafından geliştirilen“Siber İnsani Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin siber insani değer algılarının ortalamanın üstünde olduğu, kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla daha yüksek siber insani değer algılarının olduğu, dijital yeterlikleri düşük olan öğrencilerin siber insani değer algılarının düşük buna karşın yüksek olan öğrencilerin siberi insani değer algılarının yüksek olduğu, internet kullanım süresi arttıkça siber insani değer algılarının azaldığı ve öğrencilerin dijital ortamlarda en çok saygı ve doğruluk değerlerini önemsedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the current cyber human values perception of the students studying at the Science and Art Center in Samsun province and to examine the contribution of the trainings carried out in this center to the development of cyber human values. The research was conducted with a total of 401 students, 208 students from Samsun Science and Art Center and 193 students from Atakum Science and Art Center in Samsun province. Case study method, one of the qualitative research method, was used in the research. With the research, the cyber human value perceptions of the students studying in Science and Art Centers were determined and their differences according to various demographic variables were examined. In addition, the opinions of the students regarding the contribution of the trainings carried out in these centers to the development of cyber human values were also examined. In the study conducted in the 2022-2023 academic year, the“Cyber Human Values Scale”developed by Kılıçer, Çoklar, and Özeke (2017) was used to measure the level of cyber human values of students. As a result of the research, it was concluded that students' perceptions of cyber human values were above average, female students had higher perceptions of cyber human values than male students, students with low digital competencies had low perceptions of cyber human values, while students with high digital competencies had high perceptions of cyber human values, cyber human vulae perceptions decreased as the duration of internet use increased, and students cared most about respect and truthfulness values in digital environments.