Farklı kumaş türlerinin polen tutma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of pollen attachment on different fabrics
- Tez No: 842685
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Hukuk, Biology, Botany, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Polen alerjisinin prevelansı, son yıllarda iklim değişikliği ve çevre kirliliğinin de etkisiyle dünya çapında artış göstermektedir. Dış ortamda hava akımları vasıtasıyla uzun mesafeler boyunca taşınabilen polenler, iç ortamda da günlük hayatta çeşitli amaçlar için üretilen ürünlerin üretim materyali olan kumaşlara tutunarak taşınabilmektedir. Kumaşlara tutunarak taşınan polenler duyarlı bireylerde IgE ile ilişkili alerjik reaksiyonları tetikleyebilmektedir. Bu çalışmada atmosferik partiküller için toplayıcı ve taşıyıcı görevi üstlenen farklı kumaş türleri (basma, suni deri, keten, kot, penye) üzerinde alerjen molekülleri taşıdığı bilinen Ambrosia artemisiifolia Besser, Chenopodium album Bosc. ex Moq., Corylus avellana Thunb, Parieteria officinalis L., Platanus × acerifolia (Aiton) Willd bitkilerine ait polen türlerinin adezyon kapasitesinin belirlenerek, bu özelliklerinden kaynaklı olası negatif etkilerinin azaltılması için gerekli olan yıkama prosedürünün tayin edilmesi ve aynı zamanda bu çalışma ile adli açıdan iz delil niteliği taşıyan polenlerin kumaşlardaki kalıcılığının araştırılması ve niceliksel değişiminin tespit edilmesinin adli olayların çözümüne katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu amaç ile distile su içerisinde süspanse edilen polenler bir hemositometre yardımıyla tahmin edilmiştir. Kumaşlara bu süspansiyon püskürtüldükten sonra, kumaşlar yıkanmış ve kumaşlara absorbe olan polen miktarı tahmin edilmiştir. Test edilen kumaş türlerinin polenler için toplayıcı özellik gösterdiği tespit edilmiştir. Su ve yüzey aktif madde ile yapılan ilk yıkamanın kumaşlar üzerine absorbe olan polenlerin en az %13,10 kadarını uzaklaştırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of pollen allergy has increased worldwide in recent years due to climate change and environmental pollution. Pollen, which can be transported long distances by air currents in the outdoor environment, can also be transported indoors by adhering to fabrics, which are the production materials of products manufactured for various purposes in daily life. Pollen adhering to fabrics can trigger IgE-related allergic reactions in susceptible individuals. In this study, pollen known to carry allergen molecules on different types of fabrics (chintz, artificial leather, linen, denim, combed cotton), which act as collectors and carriers of atmospheric particles, Ambrosia artemisiifolia Besser, Chenopodium album Bosc. ex Moq, Corylus avellana Thunb, Parieteria officinalis L, Platanus × acerifolia (Aiton) Willd, in order to determine the adhesion capacity of pollen species belonging to these plants, to determine the washing procedure necessary to reduce the possible negative effects resulting from these properties and, at the same time, with this study, it aims to contribute to the solution of forensic cases by studying the persistence of pollen on fabrics and determining the quantitative change. For this purpose, pollen suspended in distilled water was estimated using a hemocytometer. After spraying the fabrics with this suspension, the fabrics were washed and the amount of pollen absorbed into the fabrics was estimated. The tested fabric types were found to be collectors for pollen. It was determined that the first washing with water and surfactant was effective in removing at least 13.10% of the pollen absorbed on the fabrics.