Farklı dolgu maddeleriyle kaplanan tekstil yüzeylerinin solar ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of solar and thermal properties of textile surfaces coated with different fillers
  1. Tez No: 842699
  2. Yazar: NAZMİYE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüzey İşlem ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüzey İşlem ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalan yüzeylerde geleneksel soğutma sistemlerine olan ihtiyacın azaltılması ve sürdürülebilir bir enerji yönetimi sağlayabilmek için güneş ışınlarını etkili bir şekilde yansıtan yüzey kaplamaların kullanımının önemi giderek artmıştır. Bu tez çalışmasında, çadır, branda ve tente gibi dış mekân tekstillerinin kaplanmasında kullanılabilen farklı dolgu maddelerinin solar koruma özellikleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, ısıl işlemle boyut stabilitesi kazandırılmış olan polyester kumaş numuneleri üzerine benzer tanecik boyutunda farklı konsantrasyon oranlarında silisyum dioksit (SiO2), baryum sülfat (BaSO4), çinko oksit (ZnO), alüminyum oksit (Al2O3) ve alüminyum tozları kullanılarak silindir üzeri rakle tekniğine göre kaplamalar yapılmıştır. İlave olarak, incelenen malzemelerin deney sonuçları göz önünde bulundurularak iki katmanlı kaplama çalışmaları denenmiştir. Solar yansıtma ve ısı yalıtımı yüksek olan alüminyum tozu ve çinko oksit kullanılarak çok katmanlı yapılar elde edilmiştir. Kaplanmış numunelerin kalınlık, birim alan ağırlığı ve aktarılan madde miktarı gibi fiziksel özellikleri; ısıl iletkenlik ve ısıl direnç değerleri ile termal özellikleri ve transmitans (geçirgenlik) ve reflektans (yansıtma) ve absorbans (emilim) ölçümleri ile solar özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to reduce the need for conventional cooling systems on surfaces exposed to direct sunlight and to provide a sustainable energy management, the importance of using surface coatings that reflect sunlight effectively has increased. In this thesis, it is aimed to investigate the effect of different fillers that can be used in the coating of outdoor textiles such as tents, tarpaulins and awnings on solar protection properties. For this purpose, coatings were made on polyester fabric samples, which were given dimensional stability by heat treatment, using silicon dioxide (SiO2), barium sulfate (BaSO4), zinc oxide (ZnO), aluminum oxide (Al2O3) and aluminum powders at different concentration ratios in similar grain size according the to knife-over-roll coating technique. In addition, two-layer coating studies have been tried taking into account the experimental results of the materials studied. Multilayer structures were obtained using aluminum powder and zinc oxide, which have high solar reflectance and thermal insulation. Physical properties of the samples such as thickness, mass per unit area, and amount of transferred material (add-on); thermal conductivity and thermal resistance values, thermal properties and solar properties were evaluated by transmittance and reflectance and absorbance measurements.