Çevrim içi davranışsal reklamcılık ve Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmesi
Online behavioral advertising and its evaluation within the framework of European Union legislation
- Tez No: 842720
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELDAĞ GÜNEŞ PESCHKE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çevrim içi izleme teknolojilerinin gelişmesi, çevrim içi davranışsal reklamcılık faaliyetlerinin de gelişmesine yol açmış ve internet kullanıcıların çevrim içi ortamdaki mahremiyeti git gide daha kısıtlı hale gelmiştir. Bunun karşısında kanun koyucular ise – gelişen yeni teknolojilerle eşgüdümlü olarak – kullanıcının çevrim içi ortamdaki mahremiyetinin korunmasına yönelik olarak kanuni düzenlemeleri yürürlüğe koymaktadır. Bu tez çalışması kapsamında öncelikle çevrim içi davranışsal reklamcılık kavramı ve türleri; çevrim içi davranışsal reklamcılıktaki temel aktörler, çevrim içi hedefli davranışsal reklamcılıkta hedefleme ve hedefleme için veri elde etme yöntemleri incelenmiştir. Son olarak ise kişisel verilerin korunması düzenlemelerinin öncüsü olarak nitelendirilebilecek olan Avrupa Birliği hukuku düzenlemeleri çevrim içi davranışsal reklamcılık faaliyetleri özelinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of online tracking technologies has led to the development of online behavioural advertising activities, and the privacy of internet users in the online environment has become increasingly restricted. On the other hand, legislators – in coordination with developing new technologies – put into effect legal regulations to protect the privacy of the user in the online environment. Within the scope of this thesis, firstly, the concept and types of online behavioural advertising; The main actors in online behavioural advertising, targeting in online targeted behavioural advertising, and methods of obtaining data for targeting was examined. Finally, the European Union law regulations, which can be described as the pioneer of personal data protection regulations, have been evaluated specifically for online behavioural advertising activities.