Süt alerjisi olan çocuklarda bazofil aktivasyon testinin klinik tanı ve takibindeki önemi
The importance of basophil activation test in clinical diagnosis and follow-up in children with milk allergy
  1. Tez No: 842794
  2. Yazar: YEŞİM GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bazofil aktivasyon testinin (BAT) süt alerjisi bulunan çocukların tanı, tedavi ve izlemindeki yeri ve rutinde kullanılan diğer tanı testleri ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Çocuk Alerji İmmunoloji polikliniğine 01.02.2023-31.03.2023 tarihleri arasında başvuran, süt alerjisi tanısı alan, 0-18 yaş 26 hasta çalışmaya dahil edilmiş, araştırmaya katılmayı kabul eden ailelerin çocuklarından anamnez ve fizik muayene bulguları not edilmiştir. Hastaların hepsine deri prick testi yapılmış, sonrasında hemogram, total IgE düzeyi, süt spesifik IgE düzeyleri, B12 vitamini, D vitamini ve ferritin düzeyi ölçülmüştür. Deri prick testinde süt alerjisi olan veya spesifik IgE düzeyi pozitif saptanan hastalara bazofil aktivasyon (BAT) uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların % 57,7'sinin ≤ 2 yaş, % 61,5'inin erkek olduğu, % 53,8'inde aile öyküsü bulunduğu belirlendi. Hastaların % 69,2'sinde deri-mukoza, % 23,0'ünde solunum sistemi, % 15,4'ünde ise abdominopelvik semptomların bulunduğu tespit edildi Kek provokasyon testi ile Peynirli poğaça provokasyon testinde reaksiyon/anaflaksi gelişen hastalarda Kazein Spesifik IgE ve Süt Spesifik IgE değerlerinin, reaksiyon gelişmeyen hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek seviyelerde olduğu saptandı (sırasıyla, p=0.004, p=0.019, p=0.002 ve p=0.019). Çoklu alerji gelişen hastalar ile kek, peynirli poğaça, yoğurt çorbası, yoğurt ve süt provokasyon testlerinde reaksiyon/anaflaksi gelişen hastalarda BAT Kazein ve BAT süt değerlerinin daha yüksek düzeylerde olduğu saptandı. Hastalarda BAT Kazein ve BAT Süt değerleri ile Kazein SP IgE, Süt SP IgE ve anaflaksi skoru değerleri arasında pozitif yönde, orta kuvvette ve anlamlı, DPT süt ortalama, DPT kazein ortalama, DPT kazein histamin ve DPT süt histamin değerleri arasında ise pozitif yönde, kuvvetli ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar olduğu tespit edildi. Sonuç: BAT'lar konvansiyonel testleri tamamlayarak alerjik hastalar için daha iyi ayrım yapılmasına katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the role of basophil activation test (BAT) in the diagnosis, treatment and follow-up of children with milk allergy and to compare it with other diagnostic tests used routinely. Materials and Methods: 26 Patients aged 0-18 years with milk allergy who were admitted to Gaziantep University Pediatric Allergy Immunology outpatient clinic between 01.02.2023-31.03.2023 were included in the study. Anamnesis and physical examination findings were noted from the children of the families who agreed to participate in the study. All patients underwent skin prick test and hemogram, total IgE level and milk specific IgE levels were measured. Basophil activation test was performed in patients with milk allergy or positive milk specific IgE levels in the skin prick test. Results: It was determined that 57,7% of the patients were ≤ 2 years old, 61.5% were male, and 53.8% had a family history. Skin-mucosa symptoms were present in 69.2% , respiratory symptoms in 23.0% and abdominopelvic symptoms in 15.4% of the patients. Casein Specific IgE and Milk Specific IgE values were found to be statistically significantly higher in patients who developed reaction/anaphylaxis in the Cake provocation test and Cheese and pastry provocation test compared to patients who did not develop reaction (p=0.004, p=0.019, p=0.002 and p=0.019, respectively). BAT Casein and BAT milk values were found to be higher in patients who developed multiple allergies and in patients who developed reaction/anaphylaxis in cake, cheese pastry, yogurt soup, yogurt and milk provocation tests. There were positive, moderate and statistically significant correlations between BAT Casein and BAT Milk values and Casein SP IgE, Milk SP IgE and anaphylaxis score values, and positive, strong and statistically significant correlations between DPT milk mean, DPT casein mean, DPT casein histamine and DPT milk histamine values. Conclusion: BATs can complement conventional tests and contribute to better discrimination of allergic patients.