Malatya il merkezinde 40 yaş ve üzeri kadınların meme kanseri ve korunma konusunda bilgi, tutum ve davranışları
In Malatya city certer knowledge, conduct and behaviour of 40 years old women about breast cancer and preventive measures
  1. Tez No: 84281
  2. Yazar: HANDAN ZİNCİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
BOLUM VI ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Özet Bu araştırma Aralık 1998 -Aralık 1999 tarihleri arasında Malatya belediyeleri sınırlan içinde yaşayan 40 yaş üzeri arasındaki kadınların meme kanseriyle ilgili bilgi, tutum ve uygulama düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına giren kadınların meme kanseri ile ilgili genel bilgi düzeyleri puanlandığında kadınların %55.4' ü 60 ve üzeri puan alırken, %44.6' sı 59 ve altında puan almıştır. Bilgi puan ortalaması 55.76±1.3' dir. İlkokul ve üzerinde eğitim görme, kendisinde ve yakınlarında meme kanseri bulunması ve orta-üst sosyoekonomik düzeye sahip mahallelerde yaşama durumu bilgi puanım artırıcı etkilerde bulunmaktadır. Kadınların, %54.1' kendi kendine meme muayenesi duymuştur. Kendi kendine meme muayenesini duyma durumu eğitim düzeyi yüksekliği, 40-49 yaş grubunda olma, orta ve üst sosyoekonomik düzey ve kendisinde yada yakınlarında meme kanseri olması gibi durumlarda anlamlı olarak artmaktadır. Kadınların %84.2' si hekimce yapılan meme muayenesini duymuş olup, klinik meme muayenesini duyma durumu eğitim düzeyi ile birlikte artmaktadır. Kadınların %54.8' si mammografî'yi duymuş olup, mammografiyi duyma 40-49 yaş grubunda, ortaokul ve üzeri eğitim görme,orta ve üst sosyoekonomik düzeyde olma ve kendisinde ve yakınlarında meme kanseri olanlarda anlamlı olarak yüksektir. Kadınların %39.3' ü kendi kendine meme muayenesini en az bir kez yapmış olup eğitim düzeyi yükseldikçe bu oran artmaktadır. Kadınların %21.1' i en az bir kez hekime meme muayenesi yaptırmıştır. Eğitim düzeyi artışı, sosyal güvenceye sahip olma ve kendisinde yada yakınlarında meme kanseri olması ile hekime muayene yaptırma oranı anlamlı olarak artmaktadır. Kadınların %13.8'i mammografi çektirmiştir. 40 - 49 yaş grubunda olma, eğitim düzeyi artışı ve yaşanılan mahallenin sosyoekonomik düzeyinin yükselmesi ile mammografi çektirme sıklığı anlamlı olarak artmaktadır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out to find out the women over 40 living within the borders of Malatya Municipality between December 1998 and December 1999 and their level of knowledge, attitude and practice about breast cancer. When the women in the research are graded in accordance with general information level, 55.4% of the women have received points over 60, 44.6% have received 59 points or below. The average of information points is 55.7±1.3. Having elemantary school education or more the women or the relatives having breast cancer and living in the quarters having middle-above social - economical level cause to increase the information points. 54.1% of the women have heard about self-exam. The situation of hearing about the breast self-exam increases according to the level of education, being at the age group of 40-49, having middle and above social-economical level and the women with family members affectedy breast cancer. 84.2% of the women have heard about the breast exam applied by the doctors, the higher the level of education is, the more they hear about clinical breast exam. 54.8% of the women have heard about the mammography, especially at the age group 40-49, this level is higher with the women who have secondary school education or more, and those who are at a middle or higher social-economcal level and the women with family members affected by breast cancer. 39.3% of the women have at least once made their self breast exam and this rate increases when the level of education gets higher. 21.7% of the women have been examined by a doctor, at least once. Having a higher education level and social security and having breast cancer of the family member having breast cancer increases the rate of being examined by a doctor. 13.8% of the women have had mammography. Being at the age group 40-49, the increase in the level of education and according to the increase in the social-economical level of the neighbourhood cause to have more mammography. 64