Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) anatomik ve fonksiyonel sonuçları
Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) anatomic and functional results
- Tez No: 842816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) tedavisini tek merkez deneyimimiz ile inceleyerek bu tekniğin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'nde 2018-2023 tarihleri arasında DMEK yapılan 52 hastada retrospektif olarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların 29'u kadın, 23'ü erkekti. Ortalama yaş 65,9 bulundu. Vakaların lens durumu 5'inin fakik, 44'ünün psödofak, 3'ünün afaktı. Hastaların 43'ünün endikasyonu büllöz keratopati, 2'sinin Fuchs endotelyal korneal distrofi, 4'ünün toksik anterior segment sendromu, 1'inin penetren keratoplasti sonrası dekompanse kornea ödemi, 1'inin travma sonrası kornea ödemi, 1'inin ise Chandler sendromuydu. Hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin (EİDGK) ve santral kornea kalınlığının (SKK) preoperatif ve postoperatif 6.aydaki değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık görüldü (p=0,001). Korneası saydam hastaların %51'inde postop EİDGK'nin 0.3 LogMAR üzerinde olduğu görüldü. Bu hastaların %25'inde ek retina patolojisi, %12,5'inde glokom, %4,1'inde üveit izlendi. Hastaların %13,4'üne rebubbling işlemi uygulanmış olup bunlarda EİDGK'nin daha az düzeldiği saptandı. Ek olarak rebubbling gereken hastalarda greft yetmezliği, lens kapsül desteği olmayan hastalarda ise Re-DMEK daha sık bulundu. Sonuç: Çalışmamızda DMEK tedavisinin korneanın endotelyal patolojilerinde başarı ile kullanılabildiği görüldü. Rebubbling prosedürü gereken hastalarda görmenin daha az düzeldiği ve greft yetmezliğinin daha sık geliştiği saptandı. Ayrıca DMEK hastalarına ek oküler patolojilerin eşlik edebildiği, bu patolojilerin de görmeyi etkilediği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to provide a better understanding of Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) technique by examining this treatment with our single center experience. Materials and Methods: Our study was performed retrospectively in 52 patients who underwent DMEK between 2018 and 2023 at Gaziantep University Hospital. Results: In our study, 29 of the patients were female and 23 were male. The mean age was 65.9 years. The lens status was phakic in 5, pseudophakic in 44, aphakic in 3 case. The indications were bullous keratopathy in 43 patients, Fuchs endothelial corneal dystrophy in 2, toxic anterior segment syndrome in 4, decompensated corneal edema after penetrating keratoplasty in 1, corneal edema after trauma in 1, and Chandler Syndrome in 1. There was a significant difference in best corrected visual acuity (BCVA) and central corneal thickness (CCT) values between preoperative and postoperative 6 months (p=0.001). Postop BCVA was above 0.3 LogMAR in 51% of patients with clear corneas. Of these patients, 25% had additional retinal pathology, 12.5% had glaucoma and 4.1% had uveitis. Rebubbling was performed in 13.4% of the patients and BCVA improved less in these patients. In addition, graft failure was found to be more frequent in patients who required rebubbling and the Re-DMEK was more frequent in patients without lens capsule support. Conclusion: Our study showed that DMEK treatment can be used successfully in endothelial pathologies of the cornea. Patients who required a rebubbling procedure had less vision improvement and graft failure was more frequent. Additionally, it should also be kept in mind that DMEK patients may be accompanied by additional ocular pathologies, which may also affect vision.