Bir Hitit kenti Şapinuva
A city of Hitite Chapinuva
- Tez No: 592811
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hitit dini, Hitit Uygarlığı'nın bulunduğu coğrafyadan ve etrafındaki diğer uygarlıklardan etkilenerek son şeklini almıştır. Kurulduğu andan itibaren bir çok tanrıyı benimsemiş olan Hititler, ilk dönemlerinde Hatti-Avrupa tanrıları benimsemiş, daha sonra bu tanrılara Mezopotamya tanrılarını da eklemişlerdir. Su Tanrısı, Güneş Tanrısı, Ay Tanrısı gibi tanrılar Hitit dini inancında yer almıştır. Hititlerin önemli bir başkenti olan Şapinuva kenti Hitit Devleti'nin önemli bir dini merkezi olmakla birlikte Hitit devletine uzun yıllar başkentlik etmiştir. Şapinuva'yı diğer uygarlıklardan ayıran en önemli unsur dini bakımdan çok kuvvetli oluşudur. Şapinuva'da yapılan kazı çalışmaları neticesinde buradaki halkın günahlarından arınmak için birtakım ritüeller gerçekleştirdikleri, tanrılara kurbanlar sundukları ve böylece günahlarından arınmaya çalıştıkları görülmüştür. Bu çalışmada Hitit dininde önem arz eden kurban çukurlarının Şapinuva'da ki yeri incelenecektir
Özet (Çeviri)
Hittite religion has been formed by affecting from the geography and other civilizations around Hittite Civilization. Hittites who adopted several gods from the moment they have been founded were accepted Hatti-European gods in early periods, and then added on Mesopotamian gods. God of Water, Sun God and God of Moon have been taken part in Hittite religion. Shapinuva which is a very important capital of Hittite civilization is not only a capital for Hittite State but also a significant religious center of Hittite world. The religious importance is the foremost matter that introducing Shapinuva to Hittite world. According to archaeological diggings at Shapinuva, it has been understood that the community have done a number of rituals and sacrifice to purify their sins. In this study, the significance of sacrificial pits which are important in the Hittite religion will be examined for Shapinuva.