School child feeding programmes management (SFP) within the epidemic COVID 19 in Northwest Syria
Kovid 19 salgınında Kuzeybatı Suriye'deki okul çocuk besleme programları yönetimi (SFP)
- Tez No: 842843
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, okul beslenme programlarının kuzeybatı Suriye'deki çocukların beslenme ve eğitim ihtiyaçlarını nasıl etkili bir şekilde karşılayabileceğini belirlemeye çalışmış, bu tür programların uygulanabilirliğini araştırmak ve incelenen bölgelerde gelecekteki uygulamalar hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Okul Besleme Programlarının (SFP) kuzeybatı Suriye'deki okul çağındaki çocukların beslenme, sağlık ve eğitim sonuçları üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmıştır. Çalışma, yerel olarak yönlendirilen program planlamasını, acil durumla ilgili bu uygulama zorluklarına yanıt vermede kilit bir unsur olarak tanımlamıştır. Burada, uygulayıcı kurum(lar), SFP'nin spesifik karşılaştırmalı avantajlarını açıkça ifade edebilmeli ve dikkate alabilmeli, ayrıca ilgili tüm zorlukları/riskleri yönetebilmelidir. Sonuç olarak, SFP, eğitim sektörü destek programları ile uygun şekilde uyumlu hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study sought to identify how school feeding programs might effectively tackle the nutritional and educational needs of children in northwest Syria, with a view of exploring the feasibility of such programs and informing future implementation in the studied areas. The study explored the potential impacts of School Feeding Programmes (SFP) on nutrition, health, and education outcomes of school-aged children in northwest Syria. The study identified locally driven program planning as a key element to responding to these emergency-related implementation challenges. Here, implementing agency(s) should be able to clearly articulate and consider the specific comparative advantages of SFP, as well as manage all associated challenges/risks. Consequently, the SFP must be properly aligned with education sector support programs.