Yeşil eğitim binalarının ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesi
Investigation of green education buildings in the context of ecological and economic sustainability
- Tez No: 842894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MAÇKA KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, LEED yeşil bina derecelendirme sistemi tarafından derecelendirilmeye uygun görülmüş yeşil eğitim binalarının ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirlik konularında uyguladıkları stratejiler ve bu stratejilerin sağladığı avantajlar incelenmiştir. Bu amaç için, 2019-2023 yılları arasında tamamlanmış ve LEED, BREEAM gibi sertifikalara sahip on tane yeşil eğitim binası incelenmiştir. Bu binalar; enerji tüketimini azaltmak (aktif-pasif sistemler), uygun arsa, çevreci ulaşım, su yönetimi, erişilebilirlik, güvenlik, yaşam döngüsü, rekreaktif alan tasarımı, malzeme (yeniden kullanım, atık yönetimi, geri dönüşüm) ve maliyet kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bu kriterler adına alınan önlemler ilgili kaynaklardan elde edilerek incelenmiştir. İncelenen yeşil eğitim binalarında tüketilen enerji miktarını azaltmak için en yaygın olarak kullanılan stratejinin binanın tükettiği enerjinin önemli bir kısmını yenilenebilir enerji teknolojileri yardımıyla üretilen enerjiden karşılanması olduğu görülmüştür. Başka bir ifadeyle binaya, yenilenebilir enerji kaynaklarını (güneş, su, rüzgar vb.) kullanarak enerji üretilmesini sağlayan sistemlerin entegre edilmesi öncelikli strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliği dikkate alarak tasarlanmış yeşil eğitim binaları, eğitim içerisinde yer alan öğrencilerine, eğitmenlere ve topluma çevre bilinci aşılanmasını sağlayarak bulunduğu bölgede yeşil binaların teşvik edilmesine önemli katkılar sağlamaktadırlar. Yeşil eğitim binalarının yaygınlaşması, çevresel duyarlılık ve sürdürülebilirlik adına oldukça önemlidir. Öğrencilerin yıl boyunca eğitim-öğretim gördükleri, çok sayıda kullanıcıya sahip eğitim binalarının, kullanıcılarının konfor koşullarını üst düzeyde sağlaması ve sağlıklı olması şarttır. Bunlardan kaynaklı olarak bu binaların ekonomik ve ekolojik kriterlere uygun olarak tasarlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the strategies implemented by green education buildings that are eligible to be rated by the LEED green building rating system in terms of ecological and economic sustainability and the advantages provided by these strategies are examined. For this purpose, ten green education buildings, which were completed between 2019-2023 and had certificates such as LEED and BREEAM, were examined. These buildings; It was evaluated according to criteria such as reducing energy consumption (active-passive systems), suitable land, environmentally friendly transportation, water management, accessibility, security, life cycle, recreational area design, material (reuse, waste management, recycling) and cost. The measures taken for these criteria were obtained from relevant sources and examined. It has been observed that the most commonly used strategy to reduce the amount of energy consumed in the green education buildings examined is to meet a significant portion of the energy consumed by the building from energy produced with the help of renewable energy technologies. In other words, integrating systems that enable energy production using renewable energy sources (sun, water, wind, etc.) into the building appears as a priority strategy. Green education buildings designed taking into account economic and ecological sustainability make significant contributions to the promotion of green buildings in the region by instilling environmental awareness in the students, instructors and society in education. The spread of green education buildings is very important for environmental awareness and sustainability. It is essential that educational buildings with a large number of users, where students receive education throughout the year, provide high levels of comfort and health for their users. Therefore, these buildings must be designed in accordance with economic and ecological criteria.