Bir eğitim araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri hastalardaki polifarmasi sıklığı ve potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of polypharmacy frequency and potential drug-drug interactions in patients aged 65 and over who applied to family medicine outpatient clinics
- Tez No: 842948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Polifarmasi, potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin artmasındaki ana risk faktörlerindendir. Yaşlandıkça kronik hastalık sayısındaki artış ile yaşlılar daha yüksek risk altındadır. Bu çalışmada Aile Hekimliği polikliniklerine başvurusu olan 65 yaş ve üzeri hastalardaki polifarmasi sıklığı ve potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırma olup 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvurusu olan 65 yaş ve üzeri hastaların dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 690 hasta dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Polypharmacy is one of the main risk factors for increasing potential drug-drug interactions. As the incidence of chronic diseases increases with age, older people are at greater risk. The aim of this study was to investigate the frequency of polypharmacy and drug-drug interactions in patients aged 65 years and older. MATERIALS AND METHODS: This study is a retrospective descriptive cross-sectional study. It was conducted through a review of the records of patients aged 65 and older who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi between January 1, 2022 and December 31, 2022. 690 patients were included. The SPSS 27.0 program was used for the statistical analysis.