Farklı intraoral tarayıcılar kullanılarak üç boyutlu daimi reçinelerden üretilen restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının mikro-BT ile karşılaştırılması
Comparison of marginal and internal fit of restorations produced from three-dimensional permanent resins using different intraoral scanners by micro-CT
- Tez No: 960372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, farklı intraoral tarayıcılar (Trios 5, Medit i600 ve Primescan) kullanılarak üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla iki farklı daimi kompozit reçine (Saremco CrownTec ve VarseoSmile Crown Plus) ile üretilen kuron restorasyonların marjinal ve internal uyumları mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Araştırmada kullanılan üç boyutlu modeller, dental yazılımı aracılığıyla dijital olarak tasarlandı ve DLP teknolojisine sahip üç boyutlu yazıcılarla üretildi. Elde edilen kuron restorasyonlar, kesitsel analiz yöntemi kullanılarak transversal, frontal ve sagital düzlemlerde ölçüldü; veriler iki yönlü ANOVA analizi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the marginal and internal fit of crown restorations fabricated using three different intraoral scanners (Trios 5, Medit i600, and Primescan) and two permanent 3D printable composite resins (Saremco CrownTec and VarseoSmile Crown Plus) were evaluated comparatively using micro-computed tomography (micro-CT). The restorations were digitally designed with dental software and produced using DLP-based 3D printing systems. Sectional measurements were performed on transversal, frontal, and sagital planes, and the data were statistically analyzed using two-way ANOVA.