Ergenlik döneminde öz şefkatin saldırganlık davranışlarına etkisi
The effect of self-compassion on aggressive behaviors in adolescence
- Tez No: 843072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ergenlik döneminde öz şefkatin saldırganlık davranışlarına etkisinin incelenmesidir. Bu bağlamda ergenlik döneminin gelişimsel özelliklerinin derinlemesine incelenmesi, saldırganlığa neden olan faktörlerin sonuçlarının belirlenmesi ve ergenlerin öz şefkat becerilerinin demografik özellikler ile ilişkisinin ortaya konmasını sağlamaktır. Ergenlik döneminde birey bedenindeki ve zihnindeki hızlı gelişmelere ayak uydurmakta zorlanabilmekte ve bu karışıklığı dışarıya saldırganlık olarak yansıyabilmektedir. Saldırgan tutumlar ergenlik döneminde artış göstermektedir. Diğer bir yandan ise ergenin kendine duyduğu öz şefkat düzeyi, saldırganlık durumunu etkilemektedir. Bu çalışma, 12-18 yaş arasındaki ergenlerin öz şefkat becerileri ile saldırganlık davranışlarını belirlemeye yönelik, ilişkisel tarama modelindedir. Bu araştırmanın genel evreni 12-18 yaş arasındaki ergenlerdir. Araştırmanın örneklemi 321 katılımcıdan oluşmaktadır. Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay merkez ilçelerinde ikamet eden ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında liselerde öğrenim gören ergenlerdir. Bu bağlamda araştırmanın örneklemi 'uygun örnekleme' yoluyla seçilerek oluşturulmuştur. Çalışma grubundakilerin demografik bilgilerinin elde edilmesi amacıyla“Demografik Bilgi Formu”; öz şefkat becerilerinin ergenler üzerindeki psikometrik özelliklerini incelemek amacıyla“Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu”ve saldırganlık davranışlarının ergenler üzerindeki psikometrik özelliklerini incelemek amacıyla“Saldırganlık Ölçeği Kısa Formu”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Öz şefkat ve saldırganlık durumları çalışmanın bağımlı değişkeni iken, cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, anne-babanın medeni durumu, anne-babanın eğitim durumu, ve ailenin gelir düzeyi çalışmanın bağımsız değişkenleridir. Kardeş sayısı, anne-babanın evlilik durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu öz şefkat durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmazken cinsiyet, yaş değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, baba eğitim durumu ve ailenin gelir durumu saldırganlık durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmazken kardeş sayısı, anne-babanın evlilik durumu ve anne eğitim durumu değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Öz-şefkat ile saldırganlık algıları arasında orta düzeyde, anlamlı ve negatif bir ilişki çıkarken; öz-şefkat algılarının saldırganlık algılarını anlamlı bir şekilde negatif yönde etkilemektedir. Anahtar Kelimeler Ergenlik, öz şefkat, saldırganlık, çocuk gelişimi
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to investigate the impact of self-compassion on aggressive behaviors during adolescence. In this context, a thorough examination of the developmental characteristics of adolescence is intended, with the goal of identifying the consequences of factors leading to aggression and revealing the relationship between adolescents' self-compassion skills and demographic characteristics. Adolescents may struggle to adapt to the rapid developments in their bodies and minds during adolescence, and this confusion can be manifested outwardly as aggression. Aggressive attitudes tend to increase during adolescence. On the other hand, the level of self-compassion the adolescent possesses affects the situation of aggression. This study is designed as a relational screening model to identify the self-compassion skills and aggressive behaviors of adolescents aged 12-18 . The general population of this research comprises adolescents aged 12-18 there are 321 participants. The sample of the study consists of adolescents residing in the central districts of Selçuklu, Meram, and Karatay in Konya province, attending high schools in the 2023-2024 academic year. In this context, the sample of the research was selected through 'convenience sampling.' To obtain the demographic information of the study group, a“Demographic Information Form”was used; the“Short Form of Self-Compassion Scale”was used to examine the psychometric properties of self-compassion skills in adolescents, and the“Short Form of Aggression Scale”was used to examine the psychometric properties of aggressive behaviors in adolescents. The statistical analysis of the obtained data was conducted using SPSS 22.0. While self-compassion and aggression were the dependent variables of the study, gender, age, number of siblings, parents' marital status, parents' educational status, and family income level were the independent variables of the study. While there was no significant difference in the number of siblings, marital status of parents, mother's education level, father's education level, family income level, there was a statistically significant difference in gender and age variables. While no significant difference was found in gender, age, father's educational status and family income status in terms of aggression, a statistically significant difference was found in the variables of number of siblings, parents' marital status and mother's educational status. While there was a moderate, significant and negative relationship between self-compassion and aggression perceptions, self-compassion perceptions had a significant negative effect on aggression perceptions. Keywords Adolescence, self-compassion, aggression, child development