İleri yaş hastalarda Postoperatif deliryum tanısında iki farklı testin karşılaştırılması
Comparison of two different tests in the diagnosis of Postoperative delirium in elderly patients
- Tez No: 843173
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Postoperatif deliryum akut veya subakut gelişen, gün içinde dalgalanmalarla seyreden ve genellikle geri dönüşlü bir bilinç durumu değişikliğidir. Sıklığı %55'e varabilmektedir. Deliryum artan mortalite, morbidite ve sağlık harcalamaları ile ilişkilidir. Operasyon geçiren ileri yaş hastalarda deliryumun erken tanınması, istenmeyen sonuçların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı postoperatif deliryum değerlendirmesinde kullanılan DRS-R-98 ve 3D-CAM testlerini karşılaştırmak, testlerin uygulanabilirliğini ve deliryumu saptama gücünü değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik kurul onayı alındıktan sonra İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı tarafından anestezi uygulanan, 65 yaş ve üzeri, 1 saatten uzun, elektif cerrahi operasyon geçirecek ve çalışma için gönüllü onamı olan 270 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik ve cerrahi verileri ile birlikte postoperatif takipleri kaydedildi. Postoperatif 1 ve 2. günlerde DRS-R-98 ve 3D-CAM testleri uygulandı ve deliryum tanısı DSM-V ile verifiye edildi. BULGULAR: Postoperatif deliryum insidansı %9.2'ydi (n=25). DRS-R-98 testinin sensitivitesi %80.9-81.2, spesifitesi %98.8-100; 3D-CAM testinin sensitivitesi %100, spesifitesi %98.4-99.6 bulundu. 3D-CAM testinin duyarlılığı, DRS-R-98 testinin özgüllüğü daha yüksek görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Postoperative delirium is an acute or subacute, usually reversible altered state of consciousness that fluctuates throughout the day. It can occur with a prevalence of up to 55%. Delirium is associated with increased mortality, morbidity and healthcare costs. Early recognition of delirium in elderly patients undergoing surgery is important to prevent adverse outcomes. The aim of the study was to compare the DRS-R-98 and 3D-CAM tests used in the assessment of postoperative delirium, and to evaluate their applicability and power to detect delirium. METHOD: After obtaining the approval of the ethics committee, 270 patients aged 65 years and older, undergoing elective surgical operation longer than 1 hour, who were anesthetized by the Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, and who gave voluntary consent for the study were included in the study. Demographic and surgical data and postoperative follow-up were recorded. DRS-R-98 and 3D-CAM tests were administered on postoperative days 1 and 2 and the diagnosis of delirium was confirmed by DSM-V. RESULTS: The incidence of postoperative delirium was 9. 2% (n=25). The DRS-R-98 test has a sensitivity of 80.9 -81.2% and a specificity of 98. 8-100%; the sensitivity and specificity of the 3D-CAM test were 100% and 98.4- 99 6%, respectively. The sensitivity of the 3D-CAM test and the specificity of the DRS-R-98 test were higher.