Migren hastalarında ağrıyla başa çıkmada kendi genel yönetim stratejileri ve etkileyen faktörler
General management strategies and affecting factors in coping with pain in migraine patients
  1. Tez No: 843193
  2. Yazar: BUSE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma, migren hastalarında ağrıyla başa çıkmada kendi genel yönetim stratejileri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma, Temmuz 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Temmuz 2022-Nisan 2023 Iğdır Aralık İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı aile hekimliği birimlerine başvuran ve migren tanısı alan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu tarihler arasında araştırma kriterlerini sağlayan 150 migren hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Migrenli Hastalarda Kendi Kendine Hastalık Yönetim Stratejileri Ölçeği (MHKKHYSÖ)'ni kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alpha güvenirlik analizi, Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi, tanımlayıcı istatistik testleri, bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü ANOVA Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out in a descriptive-sectional type in order to determine the general management strategies and influencing factors in coping with pain in migraine patients. Material and Methods: The research was conducted between July 2022 and December 2023. The population of the research consisted of patients who applied to family medicine units affiliated with Iğdır Aralik District Community Health Center between july 2022 and April 2023 and were diagnosed with migraine. The sample of the research consisted of 150 migraine patients who met the research criteria between these dates. The data collection form including the Personal Information Form and the Scale of Self-Illness Management Strategies in Migraine Patients (MPMISSS). Cronbach Alpha reliability analysis, Kolmogorov-Smirnov (K-S) test, descriptive statistics tests, independent groups t test and One Way ANOVA Analysis of Variance were used to evaluate the data.