Migren hastalarında allodini ve fotofobibirlikteliğinin korteks uyarılabilirliğiüzerindeki belirleyiciliğinin, görsel uyarılmışpotansiyellerde zaman-frekans analizi ile araştırılması
Investigation of the determination of the association of allodynia and photophobia on cortex excitability in patients with migraine by time- frequency analysis in visually evoked potentials
- Tez No: 816540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERGEN, PROF. DR. ELİF AYDINLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Migren baş ağrısıyla birlikte görülen allodini ve fotofobi merkezi sensitizasyonun bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Elektrofizyolojik çalışmalar migrende korteksin uyarılabilirliğinde artış bildirmiştir. Bu çalışmada oksipital kortekste görsel uyarım sırasında elektroensefalografi (EEG) yanıtları ve görsel uyarılmış potansiyeller (GUP) incelendi. Migren ataksız dönemde kronik ve yüksek frekanslı epizodik migreni olan 41 katılımcıdan ve 19 sağlıklı katılımcıdan 0.25° ve 1° patern uyaran EEG yanıtları kaydedildi. Migren hastalarından Allodini Semptom Anketi-12 (ASA- 12) ve migrene bağlı fotofobiyi değerlendirmek için 5'li Likert ölçeği alındı. Baş ağrısına eşlik eden allodini skorları yok ve hafif allodini (ASC-12
Özet (Çeviri)
Cutaneous allodynia and photophobia accompany in migraine headache. Central sensitization is claimed pathophysiology of allodynia and photophobia. Several studies have demonstrated that the cortex is hyperexcitable in migraine. Visual evoked potentials (VEP) and electroencephalogram (EEG) responses in occipital cortex during visual stimulation was investigated in our study. 0,25° and 1° size pattern reversal locked EEG responses were recorded from 41 participants with chronic and high frequency episodic migraine in headache free period and 19 healthy participants. Allodynia Symptom Checklist-12 (ASC-12), 5-scale Likert scale for evaluate migraine associated photophobia. Allodynia scores accompanying headache were grouped as none with mild allodynia (ASC-12