Migrenli hastaların yaşam kalitesi ve sağlık algısının incelenmesi
Examination of quality of life and health perception of migraine patients
  1. Tez No: 852617
  2. Yazar: HANDE ÖZMEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma migrenli hastaların yaşam kalitesi ve sağlık algısının incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Migren hastalarında yaşam kalitesi ve sağlık algısını değerlendiren tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Torbalı Devlet Hastanesi ile Tire Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniklerine kayıtlı 253 migren tanılı gönüllü alınmıştır. Hastalardan verilerin toplanması için, sosyo-demografik özellikleri belirleyen“Birey Tanıtım Formu”yaşam kalitesini değerlendiren“Migrende 24 Saatlik Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile sağlık algısını değerlendiren“Sağlık Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verileri araştırmacı yüz yüze görüşmeyle toplanmıştır. Ulaşılan veriler lisanslı SPSS 25 paket programıyla analiz edilmiştir. Anlamlılık p0,05). Araştırmaya katılmış olan hastaların yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiği sonucuna varıldı. Sonuç: Migrenin hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşıldı. Migren hastaların sağlık algılarını da etkilemektedir. Hemşire sağlık algısındaki değişimin farkında olmalıdır. Migren yönetiminde hastalığa özgü yaşam kalitesi ölçeklerinin hemşireler tarafından kullanılması etkin hemşirelik bakımı verilmesine ve yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayabilir. Anahtar Kelimeler; Migren, Yaşam Kalitesi, Sağlık Algısı, Hemşirelik
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the quality of life and health perception of migraine patients. Study Design and Methodology: This descriptive and cross-sectional study focused on evaluating the quality of life and health perceptions of migraine patients. A total of 253 volunteer patients diagnosed with migraine from the Neurology Polyclinics of Torbalı State Hospital and Tire State Hospital under the İzmir Provincial Health Directorate participated in this research. The 'Individual Identification Form' to gather socio-demographic data, the '24-Hour Quality of Life in Migraine Scale' for assessing quality of life, and the 'Health Perception Scale' for evaluating health perception were utilized to collect data. The researcher conducted face-to-face interviews to gather this information. The data were analyzed using the SPSS 25 software under a licensed agreement. Statistical significance was set at p0.05), indicating a generally negative impact on the patients' quality of life. Conclusions: The living conditions of migraine have reached a negative state. Migraine also reflects patients' perceptions of their health. The change in the nurse's perception of health needs to be known. The use of specific quality of life scales of the migraine regimen by Certificates can contribute to effective Official updating and increasing the standard of living. Keywords; Migraine, Quality of Life, Health Perception, Nursing