Sosyal ağ sağlayıcının sorumluluğu
Obligation of the social network provider
  1. Tez No: 843381
  2. Yazar: BERK ÖZŞENOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. İnternet kullanımının zaman içerisinde artış göstermesiyle internet aracılığıyla erişim sağlanan birçok uygulama ve platform ortaya çıkmış, bu uygulama ve platformlar hayatımızın her anında kullandığımız iletişim araçları haline gelmiştir. Günümüzde her an yanımızda taşıdığımız mobil cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden internet aracılığıyla tüm dünyayla bağlantıda olduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Hemen hemen herkesin aradığı bilgiye ulaştığı, görüntülü bir şekilde toplantılarını gerçekleştirdiği, anlık fotoğraf, video ve konum paylaştığı, günlük haber akışını dahi takip ettiği birçok uygulama ve platform bulunmaktadır. İşte hayatımızı kolaylaştıran ve her an kullandığımız bu uygulama ve platformlar“sosyal ağlar”ve“sosyal medya uygulamaları”olarak adlandırılmaktadır. Bilinmektedir ki hukukun temel özelliklerinden biri kendini sürekli olarak yenilemesi, değişen ve gelişen hayat düzenine uyum sağlamasıdır. Nitekim, internetin ilk çıktığı zamanlarda var olmayan ancak teknolojinin hızlı gelişimine eşlik eden internet kullanımı artışı az önce bahsettiğimiz sosyal ağlar ve sosyal medya uygulamalarını yaratmıştır. Sosyal ağların ve sosyal medya uygulamalarının da kullanımı artıkça kullanıcılara yeni özellikler sunulmaya başlamış tüm bu süreç kişilik haklarının internet ortamı üzerinden ihlal edilebilir olduğu bir mecra haline gelmiştir. Az önce de ifade edildiği üzere hukuk düzeni, gelişen ve değişen hayat düzeni içerisinde ortaya çıkan yeni sorunlar bakımından kişi ve kurumların ihtiyaçlarına cevap vermek zorundadır. Bu nedenledir ki ulusal ve uluslararası mevzuatlar da sürekli olarak değişmekte, ekleme ve çıkarmalarla devamlı olarak yenilenmektedir. Mevzuatlarda yapılan yeni düzenlemeler de hayatımıza yeni kavramlar sokmaktadır. Türk hukukunda internete ilişkin temel kanun, 23.05.2007 tarihli ve 26530 s. Resmi Gazetede yayımlanan 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'dur. Zaman içerisinde 5651 s. kanun üzerinde internet kullanımının yaygınlaşması sonucu ortaya çıkan yeni sorunlara ilişkin birçok düzenleme getirilmiş, özellikle son dönemde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve her geçen gün kullanımı artan sosyal ağ ve sosyal medya uygulamalarına yönelik düzenlemeler eklenmiştir. Bu düzenlemelerin başında 31.07.2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7253 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yer almaktadır. Bu kanunun öne çıkan en önemli özelliği hukuk düzenimize sosyal ağ sağlayıcı adında yeni bir internet süjesi kazandırması ve sosyal ağ sağlayıcıya birtakım sorumluluklar yüklemesidir. Daha önce de ifade edildiği üzere teknoloji o kadar hızlı gelişmekte, internet kullanımı da o kadar çok artmaktadır ki hukuk düzeni toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek için kanunlarda alışılmışın dışında çok daha sık değişiklik yapmak zorunda kalmıştır. Az önce bahsettiğimiz 7253 s. kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen bu sefer de sosyal ağ sağlayıcının yükümlülüklerine ilişkin ek düzenlemeler yapma ihtiyacı duyulmuştur. Bu ihtiyaç kapsamında da 18.10.2022 tarihli ve 31987 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada, sosyal ağ sağlayıcı kavramının anlaşılabilmesi ve sosyal ağ sağlayıcının yükümlülükleri ile yükümlülükleri kapsamında sorumluluğunun incelenmesi amacıyla öncelikle internet ve internetle ilgili temel kavramlara, internet süjeleri erişim sağlayıcı, içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve toplu sağlayıcıya, yeni bir internet süjesi olarak hukuk düzenimizde yer bulan sosyal ağ sağlayıcı kavramına yer verilecektir. Ardından, sosyal ağ sağlayıcıya ilişkin uluslararası düzenlemeler, mukayeseli hukukta yer alan düzenlemeler ve Türk hukukunda yer alan düzenlemelere değinilecek, son olarak Türk hukuku kapsamında sosyal ağ sağlayıcının yükümlülükleri, sosyal ağ sağlayıcının yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda kendisine uygulanabilecek yaptırımlar ve sosyal ağ sağlayıcının sorumluluğu aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the internet has become an indispensable part of our lives. As internet usage has increased over time, many applications and platforms that can be accessed via the internet have emerged, and these applications and platforms have become communication tools that we use at every moment of our lives. It is obvious that today we have the opportunity to connect with the whole world via the internet through mobile devices and computers that we can carry with us at all times. There are many applications and platforms where almost everyone can access the information they want, hold meetings, share instant photos, videos and locations, and sign documents with mobile and electronic signatures, especially lawyers. All these actions that make our lives easier can be done thanks to“social networks”and“social media applications”. It is known that one of the main characteristics of law is that it constantly renews itself and adapts to the changing and developing life order. As a matter of fact, the increase in internet usage that did not exist when the internet first appeared, but accompanied the rapid development of technology, has created the social networks and social media applications we just mentioned. As the use of social networks and social media applications has increased, they have begun to offer new features and all this development has also created the basis for the violation of personal rights. As just stated, the legal order must respond to the needs of individuals and institutions in terms of new problems that arise in the developing and changing life order. For this reason, national and international legislation is constantly changing and constantly renewed with additions and deletions. New regulations in legislation also introduce new concepts into our lives. The basic law regarding the internet in Turkish law is dated 23.05.2007 and numbered 26530. It is the Law No. 5651 on the Regulation of Publications Made on the Internet and Combating Crimes Committed through These Publications, published in the Official Gazette. 5651 p. over time. Many regulations have been introduced into the law regarding the new problems that arise as a result of the widespread use of the internet, and especially recently, regulations have been added for social networking and social media applications, which are an indispensable part of our lives and whose use is increasing day by day. The most important of these regulations is the Law No. 7253 on Amendments to the Regulation of Publications Made on the Internet and Combating Crimes Committed Through These Publications, published in the Official Gazette No. 31202 dated 31.07.2020. The most important feature of this law is that it introduces a new internet subject called social network provider to our legal system and imposes certain responsibilities on the social network provider. As stated before, technology is developing so rapidly and internet usage is increasing so much that the legal order has had to make changes in the laws more frequently than usual in order to meet the needs of the society. The 7253 p. we just mentioned. Although it has not been long since the law came into force, there has been a need to make additional regulations regarding the obligations of the social network provider. Within the scope of this need, the Press Law No. 7418 and the Law on Amendments to Certain Laws, published in the Official Gazette No. 31987 dated 18.10.2022, came into force. In this study, in order to understand the concept of social network provider and to examine the obligations and responsibilities of the social network provider within the scope of its obligations, firstly the internet and the basic concepts related to the internet, internet subjects are Access provider, content provider, hosting provider and collective provider, a new internet subject that has a place in our legal order. The concept of social network provider will be included. Then, international regulations regarding the social network provider, regulations in comperative law and regulations in Turkish law will be discussed, and finally, the obligations of the social network provider within the scope of Turkish law, the sanctions that can be applied to the social network provider if it does not fulfill its obligations, and the responsibility of the social network provider will be explained.