Çağımızın inovasyonu robotlar: Sağlık sektöründe nicel bir araştırma
Robots, the innovation of our age: A qualitative study in the health sector
- Tez No: 843427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de hizmet robotlarının kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle hizmet robotları ile ilgili sağlık hizmeti alan hastaların tutumlarının araştırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla bu çalışmada sağlık sektöründe hizmet robotları ile ilgili algılanan avantaj ve dezavantaj ile algılanan değerin hizmet robotlarını kullanım niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 394 hastadan anket ile veri toplanmıştır. Yapısal eşitlik modeli analizi sonucunda algılanan avantaj ve algılanan değerin hizmet robotları kullanım niyetini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Algılanan dezavantajın ise kullanım niyetini anlamlı olarak etkilemediği tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca sektöre ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the use of service robots is becoming widespread in the health sector as in other sectors. For this reason, it is important to investigate the attitudes of patients receiving health services related to service robots. For this purpose, in this study, the effect of perceived advantages and disadvantages and perceived value on the intention to use service robots in the health sector was investigated. For this purpose, data were collected from 394 patients by questionnaire. As a result of structural equation modelling analysis, it was found that perceived advantage and perceived value positively and significantly affect the intention to use service robots. On the other hand, it was determined that perceived disadvantage did not significantly affect the intention to use. The study also made recommendations to the sector and researchers.