Mesafeli sözleşmelerde cayma hakkı
Right of withdrawal in distance contract
  1. Tez No: 843439
  2. Yazar: BERHAN SAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYDIN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sözleşme taraflarının arasında ekonomik, bilgi ve sosyal bakımdan eşitlilik olmaması ve teknolojinin gelişime bağlı olarak uzaktan iletişim araçları ile sözleşme kurma metotlarının değişmesi sonucunda taraflar arasındaki menfaat dengesi bozulmuştur. Bu sebeple tüketici hukukunda satıcı veya sağlayıcı karşısında zayıf konumda olduğu kabul edilen tüketicilere sözleşme kurulduktan sonra cayma hakkı tanınarak bozulan menfaat dengesinin tekrar sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 48. maddede düzenlenen mesafeli sözleşme kavramı üzerinde durulmuştur. Buna göre mesafeli sözleşmenin kanun içinde yer alan tanımına uygun olarak sözleşme konusu, tarafları, unsurları ile sözleşme taraflarının hak ve yükümlülükleri açıklanmıştır. Çalışmamızın esas konusunun değerlendirildiği ikinci bölümünde ise, öncelikle cayma hakkı kavramı borçlar hukukuna hakim olan ilkeler ışığında ele alınmıştır. İlerleyen kısımlarda hukuki niteliği ile benzer haklardan farklılığı açıklanmıştır. Son olarak tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 48. madde ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde yer alan düzenlemeler kapsamında açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In some cases, consumers are gıven the right of withdrawal in order to ensure the balance of benefits among the parties among the parties of a contract. The right of withdrawal has been introduced to eliminate some cases wherein there exists an imbalance between parties of a contract leading to the dominance of economic activities and knowledge, or the repression of independent will. In this work, we first focus on the concept of distance contract, which is regulated within article 48 of the Consumer Protection Law. In this context, the subject, parties, and terms of distance contracts are discussed, as they are defined by the law. Moreover, the rights and commitments of the contracting parties are explained. In the second part, which presents the main focus of this thesis, we first discuss the right of withdrawal under the general principles outlined by the Law of obligations. Then, we focus on the legal characteristics of the right of withdrawal and point out the distinction between this and other similar rights. Furthermore, we explain the right of withdrawal within the context of article 48 of the Consumer Protection Law and the regulations governed by the Distance Contracts Directive.