UTİKAD üyesi lojistik işletmelerinin sürdürülebilirlik faaliyetlerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the examination of sustainability activities of UTIKAD member logistics companies
  1. Tez No: 843474
  2. Yazar: MELİS TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY, DOÇ. DR. ERDEM AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, İşletme, Transportation, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürdürülebilirlik, çevreye verilen zarara ve çevresel, sosyal ve ekonomik problemlere karşı çözüm olarak atılan adımlar olarak tanımlanabilir. Birleşmiş Milletler tarafından 2030 yılı için hedeflenen 17 sürdürülebilir kalkınma amacı, konu hakkında atılan önemli adımlardan biridir. Lojistik sektörünün çevreye olan olumsuz etkileri arasında karbondioksit emisyonu, yakıt tüketimi, gürültü, hava ve su kirliliği sıralanabilir. Söz konusu olumsuz etkilerin azaltılması ve sektörde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için lojistik işletmelerinin sürdürülebilirliğe yönelik faaliyetlerde bulunmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki lojistik işletmelerinin web sitelerini incelemek, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik sürdürülebilirlik faaliyetlerini tespit etmek ve konu ile ilgili güncel durumu ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada doküman analizi yönteminden faydalanılmıştır. Çalışma evreni olarak UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) üyesi lojistik işletmeleri (n=600) tercih edilmiştir. Çalışma evrenini oluşturan işletmelerin web sitelerindeki bilgiler araştırılarak, yeşil lojistik, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma amaçları, karbon ayak izi ve sıfır atık konuları hakkındaki faaliyetleri incelenmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 27 istatistik programı ile analiz edilmiş ve verilerin analizinde frekans dağılımları kullanılmıştır. Çalışmada sonuç olarak; lojistik süreçlerindeki sürdürülebilirlik faaliyetleri ele alındığında lojistik işletmelerinin web sitelerinde sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik faaliyetlerine yeterince yer verilmediği ve sürdürülebilirlik, karbon ayak izi ve sıfır atık konularına daha fazla önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability can be defined as the steps taken as a solution to environmental damage and environmental, social and economic problems. The 17 sustainable development goals targeted by the United Nations for 2030 are one of the important steps taken on the subject. Carbon dioxide emissions, fuel consumption, noise, air and water pollution can be listed among the negative effects of the logistics sector on the environment. It is thought that it is important for logistics businesses to engage in sustainability-oriented activities in order to reduce these negative effects and ensure sustainability in the sector. The aim of the study is to examine the websites of logistics companies in Turkey, to identify sustainability activities for sustainable development goals and to reveal the current situation on the subject. In this study, the document analysis method was used. Logistics businesses (n=600) that are members of UTIKAD (International Transportation and Logistics Service Producers Association) were chosen as the sample in the study. By researching the information on the websites of the companies that make up the sample, their activities on green logistics, sustainability, sustainable development goals, carbon footprint and zero waste issues were examined. The data obtained was analyzed with the IBM SPSS 27 statistical program and frequency distributions were used in the analysis of the data. As a result of the study; considering the sustainability activities in logistics processes, it is thought that the websites of logistics companies do not include enough activities for sustainable development goals and more importance should be given to sustainability, carbon footprint and zero waste issues.