الدَّلالةُ الـمُعْجَميَّة للصِّيغة الاسميّة عند السَّمينِ الحَلبِيّ في تفسيره الدُّرِّ الـمَصون
Semin el-Halebî'nin Ed-Durru'l-Mesûn adlı tefsirinde isimlerin anlamları
  1. Tez No: 843535
  2. Yazar: MUNA EMRAN FARAJ BADR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Araştırma alanı, isim formlarının bağlam için uygun anlam seçimine olan etkisidir ve bu, leksikografik çalışmayla ilgilenen uygulamalı çalışmalar alanına girer. Araştırmanın amacı, Es-Semîn el-Halabi'nin“El-Durru'l-Mesun”adlı eseri aracılığıyla Kur'an kavramının leksik anlamındaki etkisini açıklamak, kelime kökü, türetilmiş şekiller, tekil, çoğul ve ikil formların anlamındaki etkiyi belirtmek ve Es-Semîn el-Halabi'nin görüşlerini müfessirlerin görüşleriyle karşılaştırmaktır. Ayrıca, isim formlarının Kur'ân ayetlerinin anlamlarını açıklamada Seyyid el-Halabi'nin görüşlerindeki etkisini açıklamak. Araştırma, tanımlayıcı analitik bir yöntemi takip etmektedir. Araştırma, Kur'an kelimeleriyle ilgili özel örnekleri sunmaktadır. Ayrıca, bu kelimelerin geçtiği Kur'ân metni sunulmuş, bu konuda peygamber hadisleri, şiirsel kanıtlar ve Arap sözünden örneklerle desteklenmiş ve bu örneklerin, ayetlerin ve çeşitli kanıtların genelini ve Seyyid el-Halabi'nin görüşlerini incelemiştir. Araştırma birçok sonuca ulaşmıştır, en önemlileri şunlardır: 1- Leksik anlamın merkezi etkisi, tek başına anlamı belirtme konusunda yetersiz kalmaz, ancak şekil ve türetilmiş formların etkisi ile bağlamın doğasıyla desteklenir. 2- Seyyid el-Halabi'nin tefsir metodolojisinin doğruluğu, şekil ve türetilmiş formların analizine odaklanma ve anlamın açıklanması için ilgilenme konusundadır. 3- Bağlamın, anlamların seçiminde diğerlerine göre bir anlamı belirleme üzerinde büyük ve açık bir etkisi vardır
Özet (Çeviri)
The Impact of Nominal Forms on the Selection of Appropriate Lexical Semantics in Context, within the domain of applied lexicographical studies. The research aims to elucidate the impact of lexical semantics in source and derivative forms, singular, dual, and plural forms, in elucidating the lexical nuances of Quranic expressions by As-Samīn Al-Halabī in his work“Ad-Durr Al-Musun.”It entails an examination of As-Samīn Al-Halabī's perspectives about other commentators, thereby elucidating the influence of nominal forms in expounding the meanings of Quranic verses. The research adheres to a descriptive-analytical methodology, presenting instances of Quranic vocabulary, citing relevant Quranic verses, supplemented with Prophetic traditions, poetic evidence, and examples from Arabic discourse that As-Samīn Al-Halabī employs to substantiate his conclusions. The research analyzes these instances through the lens of As-Samīn Al-Halabī's viewpoint. The study draws several conclusions, including: 1. Central lexical semantics, in isolation, do not singularly articulate meaning but are bolstered by the semantics of forms and derivatives, in conjunction with contextual considerations. 2. As-Samīn Al-Halabī's methodology in his commentary exhibits precision, demonstrating a focused analysis of the components of forms and derivatives to unravel their semantics. 3. Context emerges as a pivotal and conspicuous factor in delineating the preferred meaning among diverse interpretations.