Mobil hidrolik uygulamalarda kullanılan yön kontrol valflerinin doğrusal kontrolcü ile değişken sıcaklıklarda pozisyon kontrolü
Position control of directional control valves used in mobile hydraulic application with linear controller at variable temperatures
- Tez No: 843538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hidrolik valf ve kontrolcü teknolojisinin gelişmesiyle birlikte manuel kontrol yerini daha hassas kontrol sağlayan ve güvenilir elektrohidrolik aktüatörlere bırakmıştır. Bu gelişme, makine üreticilerine daha yüksek verimliliğe sahip araç üretimi, kullanıcıya ise yüksek kontrol kabiliyeti imkânı sağlamıştır. Mobil hidrolik valfler dünyanın farklı bölgelerinde değişken ortam şartlarında kullanılmaktadır. Bu değişken ortam şartlarından en önemlilerinden bir tanesi de sıcaklık parametresidir. Değişen sıcaklık parametresi ile beraber sürgüyü istenilen konumda tutmak güçleşmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında aktüatör ve yön kontrol valfinin 1B simülasyon modelleri oluşturulup farklı sıcaklıklardaki sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of hydraulic valve and controller technology, manual control has been replaced by more precise and reliable electro-hydraulic actuators. This development has provided machine manufacturers with higher efficiency vehicle production and the user with higher control capability. Mobile hydraulic valves are used in different parts of the world under variable ambient conditions. One of the most important of these variable environmental conditions is the temperature parameter. With the changing temperature parameter, it becomes difficult to keep the spool in the desired position. In this thesis, 1D simulation models of the actuator and directional control valve were created and the results at different temperatures were evaluated.