Hemşirelerin ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyon uygulamasına ilişkin bilgi ve görüşleri
Nurses' knowledge and opinions about the application of intromuscular injection to the ventrogluteal area
  1. Tez No: 843558
  2. Yazar: FULYA EMİNE GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma hemşirelerin ventrogluteal bölgeye enjeksiyon uygulamasına ilişkin bilgi ve görüşlerini belirlemek amacıyla İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. Araştırma verileri Aralık 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini 208; örneklemi 136 hemşire oluşturdu. Araştırmaya dahil olabilmek için IM enjeksiyon uygulamasının yapıldığı birimlerde (klinikler, yoğun bakımlar ve acil servis) çalışıyor olmak kriteri gözetildi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan, bilgi formu ile toplandı. Verilerin analizini yaparken, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak; nitel parametrik değişkenlerde birim sayısı (n) ve yüzde oranı (%); nicel parametrik olmayan değişkenlerde aritmetik ortalama (X̅) ve standart sapma (SD) kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri ile incelendi. Değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri ve Pearson correlation analizi kullanıldı. Araştırmadaki hemşirelerin %93,3'ü (n=127) kadın, %87,5'i (n=119) üniversite mezunu %94,1'i (n=128) klinik hemşire olarak görev yapmaktadır. Hemşirelerin %79'u (n=108) çalıştığı süre içerisinde ventrogluteal bölgeye enjeksiyon uygulaması hakkında eğitim almazken, %20'si (n=28) çalıştığı süre içerisinde ventrogluteal bölgeye enjeksiyon uygulaması hakkında eğitim almıştır. Hemşirelerin %52,9'u (n=72) ventrogluteal bölgeye enjeksiyon uygulaması yaparken, %47,1'i (n=64) ventrogluteal bölgeye enjeksiyon uygulaması yapmamıştır. Hemşirelerin %58'i (n=79) intramüsküler uygulamada en çok DG bölgeyi tercih ederken, %24,3'ü (n=33) VG bölgeyi tercih etmektedir. Hemşirelerin %50'si VG bölge hakkında yeterli bilgisi olmadığını düşünürken, %63'ü ise VG bölgeyi güvenli bulmamaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin eğitim süreçleri boyunca intramüsküler enjeksiyon için ventrogluteal alan kullanım davranışının geliştirilmesine, hizmet içi eğitim programlarında konunun düzenli aralıklarla ele alınmasına ve hemşirelere ventrogluteal alan kullanımına ilişkin nicel ve nitel araştırmalar yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a training and research hospital affiliated with the Ministry of Health in Istanbul, in order to determine the knowledge and opinions of nurses regarding the injection application to the ventrogluteal region. Research data was collected between December 2021 and February 2022. The universe of the research is 208; The sample consisted of 136 nurses. In order to be included in the study, the criterion was to be working in units where IM injection was performed (clinics, intensive care units and emergency services). Data were collected with an information form prepared by the researcher. While analyzing the data, as descriptive statistical methods; number of units (n) and percentage rate (%); For quantitative nonparametric variables, arithmetic mean (X̅) and standard deviation (SD) were used. The suitability of the variables for normal distribution was examined with Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests and Pearson correlation analysis were used to compare variables. Of the nurses in the study, 93.3% (n=127) were women, 87.5% (n=119) were university graduates, and 94.1% (n=128) worked as clinical nurses. While 79% (n=108) of the nurses did not receive training on injection administration to the ventrogluteal region during their employment, 20% (n=28) received training on injection administration to the ventrogluteal region during their employment. While 52.9% (n=72) of the nurses administered injections to the ventrogluteal region, 47.1% (n=64) did not inject the ventrogluteal region. While 58% (n=79) of the nurses prefer the DG region for intramuscular application, 24.3% (n=33) prefer the VG region. While 50% of nurses think that they do not have enough knowledge about the VG area, 63% do not find the VG area safe. In line with the results obtained from the research, it was recommended that nurses develop ventrogluteal space usage behavior for intramuscular injection throughout their training process, that the issue be addressed at regular intervals in in-service training programs, and that quantitative and qualitative research be conducted on nurses' ventrogluteal space usage.