Denizcilikte dijital eğitim: Liman ekipmanları eğitimi için oyunlaştırma üzerine kurulu uygulamalı bir çalışma
Digital education in maritime: A practical study based on gamification for port equipment training
  1. Tez No: 843571
  2. Yazar: SALİM CEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYMELEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Marine, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, dijital eğitim, denizcilikte dijital eğitim konularını araştırmak ve vinç ekipmanı simülatörü eğitiminde cinsiyet, tecrübe, yaş, eğitim düzeyleri faktörleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu ölçümleri yapmak için sektörde en az 8 senelik mesleki tecrübesi bulunan, vinç ekipmanı simülastöründe eğitim görmüş farklı eğitim düzeyi gruplarına ve yaş gruplarına tabii olan vinç operatörleriyle ve sektörde meslek tecrübesi bulunmayan, vinç ekipmanı simülatöründe eğitim görmüş gene farklı eğitim düzeyi ve yaş gruplarına tabii olan kursiyerlerle eğitim değerlendirmesi kapsamında bir anket çalışması yapılmıştır. Verilerin arasında anlamlı bir fark olup olmadığını anlamak için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda simülatör eğitiminin yukarıda bahsedilen faktör grupları arasında olumlu değerlendirildiği fakat kadınlar ve erkekler arasında katılım motivasyonu açısından anlamlı bir fark olduğu (p=0,033
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate digital education, gamification, digital education in maritime and to measure whether there is a significant difference between the factors of gender, experience, age, education level in crane equipment simulator training. In order to conduct these measurements, a survey was conducted encompassing crane operators possessing a minimum of eight years of professional experience within the industry, who had undergone training in crane equipment simulation and were categorized into various educational and age groups, as well as trainees without professional industry experience, who had received training in crane equipment simulation and were categorized into diverse educational and age groups. Statistical analysis involving the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test was employed to discern the presence of significant differences among the dataset. As a result of the conducted analyses, it was found that simulator training received positive evaluations across the aforementioned factor groups. However, a noteworthy distinction was observed in terms of participation motivation between female and male participants (p=0.033