Obez bireylerde sağlık inanç modelinin değerlendirilmesi
The evaluation of health belief model in obese individuals
  1. Tez No: 843585
  2. Yazar: EDA MANCOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Obezite, sağlık açısından risk oluşturarak kişilerin hayat kalitesini düşüren rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu araştırma bireylerin obezite hakkındaki tutum, algı ve inançlarının ağırlık yönetimi üzerindeki etkisini incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi' ne başvuran, BKİ değeri 30 ve üzerinde, 156 kişinin bilgileri etik kurul onayı sonrasında derlenmiştir. Araştırma sırasında, bireylerin antropometrik ölçümleri, sosyo-demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve hastalık durumlarını derleyen veri toplama formları kullanılmıştır. Ayrıca 'Besin Tüketim Sıklığı Anketi', '24 saatlik besin tüketim kaydı', 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (İPAQ)' ve 'Obezitede Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (OSİMO)' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most common diseases that poses a health risk and reduces people's quality of life. This research was conducted to examine the impact of individuals' attitudes, perceptions and beliefs about obesity on weight management. The information of 156 people with a BMI value of 30 and above who applied to BHT Clinic Istanbul Tema Hospital was compiled after ethics committee approval. During the research, data collection forms compiling individuals' anthropometric measurements, socio-demographic characteristics, nutritional habits and disease conditions were used. In addition, 'Food Consumption Frequency Survey', '24-hour food consumption record', 'International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)' and 'Health Belief Model Scale in Obesity (OSIMO)' were used.