A relationship marketing theory on factors influencing intention to contribute to waqf in higher education institution: Evidence from IIUM
Yükseköğretim kurumlarında vakıf'a katkıda bulunma niyetini etkileyen faktörler üzerine bir ilişki pazarlama teorisi: IIUM'dan kanıtlar
- Tez No: 843636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHARNİ BT. MAULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International Islamic University Malaysia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Malezya'daki yükseköğretim kurumlarında Vakıflara katkıda bulunma niyetini etkileyen ilişki faktörleri pazarlaması teorisine dayalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Yüzyıllardan beri İslam dünyasında çok önemli bir rol oynayan vakıf, son zamanlarda Malezya'da daha fazla ilgi görmektedir. Yükseköğretim kurumlarını mali zorlukları hafifletmek ve desteklemek için Vakıf'tan yararlanmaya artan ilgi, araştırmacıların ana endişesi haline geliyor. Bu nedenle, finansal zorlukları hafifletmek için özellikle yüksek öğretim bağlamında Vakıfları incelemeye yönelik araştırmalara artan bir ilgi vardır. Yükseköğretim kurumlarını desteklemek amacıyla Vakıflara katkıda bulunma niyetini etkileyen faktörleri belirlemek için Internationals Islamic University Malaysia'nın 260 akademik ve akademik olmayan personelinden veri toplanmıştır. Bu çalışmadaki kavramsal çerçeve, tatmin, bağlılık, güven, dindarlık ve geliri içeren ilişkisel pazarlama teorisine dayanmaktadır. Bağımsız ve bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon analizi yapılır. Bu çalışmanın bulguları, vakfa katkıda bulunma niyetinde memnuniyet, güven ve gelirin önemini göstermektedir. Ancak bağlılık ve dindarlığın vakfa katkıda bulunma niyeti ile negatif ilişkisi vardır. Umuyoruz ki, bu araştırma, yükseköğretim kurumlarının mali yükünü hafifletmek için Vakıf fonuna katkıda bulunma niyetini artırmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine factors that influence the intention to contribute to Waqf in higher education institutions in Malaysia based on Relationship marketing theory. Waqf plays very significant role in Muslim world since many centuries, and it has been paid more attention in Malaysia recently. Increasing interest on capitalizing Waqf to support higher education institutions to ease financial difficulties become main concern for researchers. Therefore, there is an increasing interest of research to study Waqf in particularly higher education context to ease financial difficulties. In order to identify factors affecting intention to contribute to Waqf in order to support higher education institutions, data has been collected from 260 academic and non-academic staffs of Internationals Islamic University Malaysia. The conceptual framework in this study is based on relationship marketing theory, which includes satisfaction, commitment, trust, religiosity and income. Regression analysis is conducted in order to identify relationship between independent and dependent variable. The findings of this study show the significance of satisfaction, trust and income on intention to contribute to Waqf. However, commitment and religiosity have negative relationship with intention to contribute to Waqf. Hopefully, this research will help to increase intention to contribute to Waqf fund in order to ease financial burden of higher education institutions.