12 haftalık düzenli ip atlama egzersizlerinin sürat ve çevikliğe etkisi
The effect of 12-week regular rope jumping exercises on speed and agility
- Tez No: 843635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma 12 haftalık düzenli ip atlama egzersizlerinin sürat ve çevikliğe etkisini incelenmek amacıyla yapıldı. Çalışmada Zonguldak ilinde 10-11 yaş aralığında haftada 3 kez düzenli basketbol antrenmanlarına katılan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan (n=38) erkek, (n=35) kız ve (n=4) elemeleri geçemeyen katılımcılar olmak üzere toplam (n=73) gönüllü katılımcı yer aldı. Katılımcıların tamamına çalışmalara başlamadan önce çift ayak sıçrayacak şekilde ip atlama alıştırmaları verildi, ip atlama becerisi olmayan (n=4) katılımcılar çalışmaya dahil edilmedi. Katılımcılar çalışma öncesinde rastgele seçilerek deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Bütün katılımcılara çalışma başlangıcında; durarak uzun atlama, sürat, denge, çeviklik testleri uygulandı. Deney grubunda yer alan katılımcılara haftada 3 gün katıldıkları basketbol antrenmanlarının sonunda, 12 hafta boyunca haftada 3 gün günde 5 setten oluşan ip atlama egzersizleri uygulandı. Kontrol grubu ise sadece basketbol çalışmalarına katıldı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde Mann-Whitney U, bağımlı iki grup (ön test ve son test) arasındaki farklılıkların belirlenmesinde ise Wilcoxson testi kullanıldı. Çalışma sonucunda; deney grubu durarak uzun atlama, sürat, denge, çeviklik ön test-son test verileri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu (p0.05). Sonuç olarak 12 haftalık düzenli ip atlama egzersizlerinin durarak uzun atlama, sürat, statik denge ve çevikliği geliştirdiği saptandı. Buna göre bu yaş gruplarının bazı motor özelliklerinin gelişimi için antrenmanlara ip atlama egzersizlerinin de eklenmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine 12-week regular rope jumping exercises according to speed and agility. In the study, a total of (n = 73) volunteers, including (n = 38) boys, (n = 35) girls and (n = 4) disqualified, participated in regular basketball competitions 3 times a week in the age range of 10-11 years in Zonguldak province. took place in the years. All of the participants were taught rope jumping in a double-legged manner before the study, but no rope jumping (n=4) procedure was performed. During the study phase, participants were randomly divided into experimental and control groups. before the pahse; standing long jump, speed, balance, agility tests performed to the all participants. In the programs in which the experimental groups are included, at the end of the basketball training they regularly attend 3 days a week, they are taught rope jumping exercises consisting of 5 sets a day, 3 days a week for 12 weeks. The control group only participated in basketball players and did not participate in rope jumping exercises. The obtained data were evaluated with the SPSS 20.0 package program. The Mann-Whitney U test was used to determine the differences between groups, and the Wilcoxson test was used to determine the differences between two internal groups (pre-test and post-test). In the results of working; It was determined that the experimental group was significantly different in terms of the distribution of standing long jump, speed balance and dynamism pretest-posttest data (p0.05). As a result, it was determined that 12 weeks of regular rope jumping exercises improved standing long jump, speed, balance and agility. Accordingly, it may be recommended to add rope jumping exercises to the training for the development of some motor abilities in these age groups.