Ohmik ısıtma teknolojisi ile üretilen jellerin geleneksel yönteme göre karşılaştırılması
Comparison of gels produced with ohmic heating technology according to the traditional method
  1. Tez No: 843652
  2. Yazar: MÜRÜVVET MERVE BAŞÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KARACABEY, PROF. DR. BİROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geleneksel kaynatma yöntemiyle kemik suyu üretiminin; düşük verim, uzun işlem süresi, yüksek üretim maliyeti, sınırlı hammadde kullanımı, kalite ve hijyen sorunları gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Son yıllarda geleneksel yöntemlerin sahip olduğu bu dezavantajlardan dolayı, alternatif yöntemler araştırılmaktadır. Besin değeri ve kalitesi yüksek gıdalar üretmek için kullanılan bu yöntemlerden biri de ohmik ısıtma tekniğidir. Ohmik ısıtma, yüksek frekanslı bir elektrik akımının (50-60 Hz) yüksek bir dirençle karşılaştığında ısınması prensibiyle çalışır. Bu yöntem, diğer ısıtma yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Ohmik ısıtma, hidroliz işleminin hızlandırılmasına yardımcı olur, pH ve sıcaklık gibi parametreleri kontrol etme imkânı tanır. Ohmik ısıtma, hidroliz işleminin gerçekleştirildiği reaktörün tamamını ısıtır. Böylece, hidroliz işlemi için gerekli olan enerji tüketimi diğer yöntemlere kıyasla önemli ölçüde azalır. Yüksek sıcaklık ve kısa sürede hidroliz işleminin gerçekleşmesiyle; kolajen, amino asitler ve mineraller gibi besin maddeleri açısından zengin kemik sularının elde edilmesine olanak tanır. Bu çalışmada ürün kalitesini yükseltmek ve işlem süresini kısaltmak amacıyla, geleneksel kaynatma yöntemine alternatif olarak ohmik ısıtma yöntemi kullanımı amaçlanmıştır. Ohmik ısıtma (3, 4, 5 saat, 100 V/cm, 95 °C) ve geleneksel (9 saat, 95 °C ) kaynatma yöntemi olmak üzere iki farklı teknikle tuzlu su (% 0.2, g/100mL) içerisinde kemiklerin kaynatılmasıyla kemik suyu örnekleri elde edilmiştir. İki yöntemin etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla tekstürel analiz sonucu elde edilen jel gücü değerleri yanıt olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gel production by traditional boiling method has some disadvantages such as low yield, long processing time, high production cost, limited raw material usage, quality and hygiene problems. In recent years, due to these disadvantages of traditional methods, alternative methods have been investigated. One of these methods used to produce foods with high nutritional value and quality is ohmic heating technique. Ohmic heating works on the principle that a high frequency electric current (50-60 Hz) heats up when it encounters a high resistance. This method has many advantages over other heating methods. Ohmic heating helps speed up the hydrolysis process and allows to control parameters such as pH and temperature. Ohmic heating heats the entire reactor where the hydrolysis process takes place. Thus, the energy consumption required for the hydrolysis process is significantly reduced compared to other methods. With the high temperature and the realization of the hydrolysis process in a short time; it allows to obtain gels which are rich in nutrients such as collagen, amino acids and minerals. In this study, it is aimed to use the ohmic heating method as an alternative to the traditional boiling method in order to increase the product quality and shorten the processing time. Gel samples by boiling the bones in saline (0.2%, g/100mL) with two different techniques, ohmic heating (3, 4, 5 hours, 100 V/cm, 95 °C) and conventional method (9 hours, 95 °C) has been obtained. In order to compare the effectiveness of the two methods, the gel strength values obtained as a result of the textural analysis were used as the response.