Kalp yetmezliği tedavisinde sol ventrikül destek cihazı uygulamasının hastanın bakım bağımlılığı ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determining the impact of left ventricular assist device application on patient care dependency and quality of life in heart failure treatment
  1. Tez No: 967731
  2. Yazar: ROJZERİN TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, son evre kalp yetmezliği tanısı konulmuş hastalarda sol ventrikül destek cihazı uygulamasının hastaların cerrahi öncesi ve sonrası dönemde bakım bağımlılığı ve yaşam kalitesine olan etkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma İstanbul'daki bir eğitim araştırma hastanesinde Aralık 2024- Mart 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sol Ventrikül Destek Cihazı implante edilen hastalar oluşturmuş, dahil edilme kriterlerine uygun 75 hasta çalışma ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanma aşamasında, katılımcılara cihazın implante edilme kararını takiben hastaneye yatış yaptıkları ilk gün,“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Bakım Bağımlılığı Ölçeği”ve“Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı, taburculuğunun 4. Haftası kontrol randevusunda bakım bağımlılığı ve kalp yaşam kalitesi ölçeğini tekrar doldurmaları sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde hastaların tanımlayıcı özelliklerinin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeklerin incelenmesinde ise ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Ameliyat öncesi bakım bağımlılığı puan ortalaması 28.61 ± 9.21 iken, ameliyat sonrası ortalama puan 81.71 ± 4.59'a yükselmiştir. (t = -49.975, p < 0.001). Kalp yaşam kalitesi puanı ameliyat öncesinde 0.21 ± 0.22 iken, ameliyat sonrasında anlamlı bir artışla 2.74 ± 0.28'e yükselmiştir (t = -59.571, p < 0.001). Her iki ölçekte de istatiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu saptanmıştır. Buna göre sol ventrikül destek cihazı implante edilmiş olan hastaların ameliyat sonrası dönemde bakım bağımlılığının azaldığı, kalp yaşam kalitesinin arttığı saptanmıştır. Cihaz implantasyonu sürecinde hemşirelerin teknolojik gelişimleri yakından takip etmesi, bu gelişmeler ile hastanın bakım ihtiyaçlarını bütüncül olarak değerlendirerek hemşirelik girişimlerini planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive research to determine the impact of left ventricular assist device (LVAD) implantation on care dependency and quality of life in patients diagnosed with end-stage heart failure, during both the preoperative and postoperative periods. The research was conducted at an educational and research hospital in Istanbul between December 2024 and March 2025. The study population consisted of patients who had undergone LVAD implantation, and the sample comprised 75 patients who met the inclusion criteria. For data collection, participants were administered the“Descriptive Characteristics Form,”the“Care Dependency Scale,”and the“Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ)”on the first day of hospitalization following the decision to implant the device. The Care Dependency Scale and KCCQ were re-administered during the fourth-week follow-up appointment after discharge. In data analysis, frequency and percentage analyses were used to determine the patients' descriptive characteristics, and mean and standard deviation statistics were employed to evaluate the scales. The mean preoperative care dependency score was 28.61 ± 9.21, while the postoperative mean increased significantly to 81.71 ± 4.59 (t = -49.975, p < 0.001). Similarly, the quality of life score increased significantly from 0.21 ± 0.22 preoperatively to 2.74 ± 0.28 postoperatively (t = -59.571, p < 0.001). Both differences were found to be statistically significant. Based on these findings, it was concluded that patients who underwent LVAD implantation experienced a decrease in care dependency and an improvement in quality of life during the postoperative period.It is recommended that nurses closely follow technological advancements during the LVAD implantation process and plan nursing interventions by holistically evaluating the patient's care needs in light of these developments.